Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

03. januára 2011

LIBANON: Kresťania v Egypte čelia genocíde



Bývalý libanonský prezident Amín Džemajel v pondelok vyhlásil, že kresťania v Egypte a Iraku sú vystavení genocíde a útokom extrémistických skupín. Džemajel to povedal dva ...



Zdieľať
vybuch pred kostolom v egypte Foto: SITA/APBEJRÚT 3. januára (WEBNOVINY) - Bývalý libanonský prezident Amín Džemajel v pondelok vyhlásil, že kresťania v Egypte a Iraku sú vystavení genocíde a útokom extrémistických skupín.


Džemajel to povedal dva dni po samovražednom útoku na kostol v severnom Egypte, ktorý si vyžiadal 21 ľudských životov. V posledných mesiacoch prišli o život aj mnohí irackí kresťania, ktorí sa stali terčmi extrémistov. Džemajel, kresťan, ktorý zastával funkciu libanonského prezidenta v 80. rokoch minulého storočia, dodal, že Libanon môže hrať dôležitú úlohu pri zbližovaní rôznych náboženských spoločenstiev na Blízkom východe. V malej stredomorskej krajine pôsobí v súčasnosti 18 rôznych náboženských frakcií, ktoré ju nábožensky rozdeľujú. Libanon bol v minulosti miestom 15 rokov trvajúcej občianskej vojny medzi moslimami a kresťanmi, ktorá si vyžiadala 150 tisíc mŕtvych.

Hrozia aj vo Francúzsku
Polícia vyšetruje v nadväznosti na krvavý útok na kostol v egyptskej Alexandrii hrozby proti koptskej cirkvi vo Francúzsku. Informovali o tom v pondelok francúzske bezpečnostné zdroje. Vyšetrovanie sa začalo po tom, čo predstaviteľ cirkvi podal sťažnosť na takéto hrozby. Nemeckým koptom radikálni moslimovia rovnako pohrozili útokmi a tí preto požiadali o ochranu, uviedol v nedeľu pre médiá miestny biskup.

V Egypte zaútočili na ministra
Nahnevaní kresťanskí demonštranti v nedeľu s kameňmi zaútočili na auto egyptského ministra hospodárstva. Obávajú sa totiž, že vláda nerobí dosť preto, aby zabránila vypuknutiu násilia medzi kresťanmi a moslimami po tom, ako pri bombovom útoku na miestny kostol prišlo o život 21 ľudí. Incident bol namierený proti miestnym príslušníkom kresťanskej koptskej cirkvi.

Demonštranti svoj hnev v nedeľu obrátili na ministra Osmana Muhammada Osmana. Zaútočili na neho po tom, ako vychádzal z káhirskej Katedrály Sv. Marka, kde sa stretol s hlavou koptskej cirkvi Šenúdom III. Podľa polície pri incidente utrpelo ľahšie zranenia 40 policajtov. Asi tisíc demonštrantov zaplavilo ulice v okolí katedrály, aby vyjadrilo svoje obavy z vypuknutia náboženských nepokojov. Bombový útok na kresťanský kostol v Alexandrii sa odohral v sobotu. Atentátnici ukryli výbušninu do pristaveného auta, pričom útok zničil aj ďalšie štyri vozidlá a poškodil aj neďalekú mešitu. Okrem 21 obetí si krvavý incident vyžiadal aj najmenej osem ďalších zranených.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Česko skončilo rok 2010 so schodkom takmer 160 miliard
<< predchádzajúci článok
V Bielorusku prepustili jedného z prezidentských kandidátov