Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

16. júla 2007

Lesníci sa necítia ako víťazi



VYSOKÉ TATRY 16. júla (SITA) – Slovenská inšpekcia životného prostredia (SIŽP) nezistila porušenie zákona Štátnymi lesmi Tatranského národného parku (ŠL TANAP) pri spracovaní kalamity v Národných prírodných rezerváciách ...



Zdieľať

VYSOKÉ TATRY 16. júla (SITA) – Slovenská inšpekcia životného prostredia (SIŽP) nezistila porušenie zákona Štátnymi lesmi Tatranského národného parku (ŠL TANAP) pri spracovaní kalamity v Národných prírodných rezerváciách Tichá dolina a Kôprová dolina. „Dúfali sme, že výsledok šetrenia bude taký, ako bol uvedený v zázname, ale nemáme žiadnu radosť z celej kauzy, pretože v konečnom dôsledku prehrala príroda,“ uviedol na dnešnej tlačovej besede riaditeľ ŠL TANAP Peter Líška. Lesníci to zdôvodňujú tým, že z nespracovanej kalamity vyletel lykožrút do živých lesných porastov, kde začína spôsobovať obrovské škody na životnom prostredí.

Ani po rozhodnutí SIŽP sa lesníci nechystajú do lesa pokračovať v odstraňovaní kalamitného dreva. „Všetko bude závisieť od opatrení, ktoré navrhnú odborné organizácie ochrany prírody a lesníctva,“ doplnil P. Líška. Cieľom lesníkov bude zabezpečiť maximálnu ochranu doteraz živých okolitých lesných porastov a minimalizovať vplyv podkôrneho hmyzu. Podľa Líšku pravdepodobne dôjde k vážnemu poškodeniu pôvodných lesných porastov, ktoré tvoria najcennejšie územia v oboch dolinách. Podobne zlá situácia je aj v ďalších oblastiach centrálnych a východných Tatier, kde od podkôrneho hmyzu odumierajú celé lesné porasty v stovkách hektárov.

P. Líška nevylúčil, že lesníci sa v Tichej a Kôprovej doline v štvrtom stupni ochrany objavia. Ak budú odstraňovať drevo, nebude to preto, aby zamedzili vyleteniu lykožrúta, pretože ten už vyletel, ani z ekonomických dôvodov. „Už na jar to nebola ekonomická záležitosť,“ doplnil P. Líška. Na kalamitných plochách budú chcieť lesníci zabezpečiť obnovu plôch drevinami, ktoré sú vhodné do týchto dolín. Ako príklad uviedol Líška jedľu, ktorá tam dnes nie je. V minulosti tvorila jedľa prirodzenú súčasť lesov v oboch dolinách. „Ak ju odtiaľ človek niekedy vybral, teraz ju tam musí doniesť.“ Opatrenia lesníkov budú zamerané aj na zníženie požiarneho rizika. Líška predpokladá, že opatrenia navrhnuté Štátnou ochranou prírody a Národným lesníckym centrom začnú vykonávať najskôr na jeseň.

Lesníci si budú uplatňovať aj škody vzniknuté blokovaním obranných opatrení. Tieto škody vyčíslili spoločnosti pracujúce pre ŠL TANAP na 1,8 mil. korún. „Momentálne sme vo fáze pokusu o zmier. Ak neuspejeme, budeme podávať žaloby na jednotlivých aktivistov,“ uviedol P. Líška. Škody na životnom prostredí odhaduje na miliardy korún.

SITA


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Desiate výročie smrti Gianniho Versaceho
<< predchádzajúci článok
V Sabinove z nelegálne postavených chatrčí do nových bytov