Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

09. februára 2009

Lesné požiare súvisia s klimatickými zmenami, tvrdí Morgan



Austrália je podľa vedcov kontinentom s najväčšou náchylnosťou k lesným požiarom na zemeguli. Klimatické zmeny však môžu viesť k ich väčšej dravosti. Ako dnes uviedol riaditeľ vládneho centra ...



Zdieľať
BRATISLAVA 9. februára (WEBNOVINY) - Austrália je podľa vedcov kontinentom s najväčšou náchylnosťou k lesným požiarom na zemeguli. Klimatické zmeny však môžu viesť k ich väčšej dravosti. Ako dnes uviedol riaditeľ vládneho centra pre výskum požiarov buša Gary Morgan, "klimatické zmeny, počasie a sucho menia prirodzené vlastnosti, prudkosť a trvanie požiarov." Podľa jeho slov poukázali požiare z tohto víkendu na význam a urgentnosť vedeckého výskumu v záujme lepšieho pochopenia rozmanitých vplyvov na lesné požiare.


Austrálska poetka Dorothy McKeller opísala krajinu ako zem "sucha a povodní," čo už je podľa experta na požiare krovísk z univerzity v Sydney Marka Adamsa pre Austráliu príznačné. "Nikdy som nevidel také extrémne počasie a ďalšie podmienky, ako boli v sobotu, toto počasie je bezprecedentné," uviedol. Ako pokračoval, zatiaľ "nemajú dostatok podkladov, aby tento deň plne vysvetlili z pohľadu klimatických zmien, ale celá veda poukazuje na to, že v nadchádzajúcich rokoch môžeme očakávať extrémnejšie počasie. Vrátane horúcejších dní a suchších oblastí v celej južnej Austrálii."

Výskum Meteorologického úradu a vládnej vedeckej organizácie CSIRO predpokladá, že pri najhoršom scenári klimatických zmien sa do roku 2050 takmer zdvojnásobí počet dní, keď požiare buša budú predstavovať extrémne riziko v juhovýchodnej Austrálii. Na kontinente s mimoriadne rozmanitým počasím teploty cez víkend dosiahli pred vypuknutím požiarov na juhovýchode 46 stupňov Celzia, na severe zas nastali obrovské záplavy.

Podľa environmentálnej skupiny Greenpeace takéto extrémy nebudú ničím výnimočným, ak sa nezmení politika boja proti klimatickým zmenám. "Ak klimatické zmeny budú takýmto spôsobom pokračovať, Austrálii hrozí oveľa častejšie sucho, vyššie teploty, oveľa častejšia a väčšia intenzita lesných požiarov, cyklónov a povodní," uviedol John Hepburn z organizácie. Zdôraznil pritom, že "rozsah terajšej tragédie by mal byť jasnou výzvou politikom o nutnosti začať konečne považovať klimatické zmeny za mimoriadnu situáciu."

Vedecký pracovník z Monash University v Melbourne David Packham je presvedčený, že austrálske úrady zlyhali v otázke starostlivosti o lesy, ktoré sa tak stali zdrojmi požiarov. Mnoho znalostí by pritom mohli získať od pôvodných obyvateľov Aborigénov, ktorí tisícky rokov vykonávali kontrolované vypaľovanie lesných porastov s cieľom zabrániť masívnym požiarom. "Ohŕňali sme nosy nad tým, čo títo ľudia robili a vedeli a my teraz nevieme, čo máme robiť," povedal po víkendových, vôbec najhorších požiaroch, v štáte Victoria.

SITA_AFP

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Užívanie marihuany zrejme zvyšuje riziko rakoviny semenníkov
<< predchádzajúci článok
Zisk firmy Whirlpool za 4. štvrťrok klesol o 76 %