07. júna 2016
Na Ilustračnej snímke vysadené stromčeky. Foto: Teraz.skBelá nad Cirochou 7. júna (TASR) - František Suško sa venuje pestovaniu stromčekov už 43 rokov, z toho 20 vo vlastnej lesnej škôlke (LŠ) pri obci Belá nad Cirochou v Sninskom okrese. "
Pestujeme dreviny ako smrek, buk, javor či dub. Samozrejme, podľa vegetačných stupňov," uviedol pre TASR Suško. Semená kupujú z banky v Liptovskom Hrádku podľa toho, do ktorej oblasti sa vnášajú.
Výmera lesnej škôlky v Belej nad Cirochou predstavuje 4,5 hektára. Sadeníc sa tu ročne vypestuje do milióna. Škody niekedy predstavujú aj do 300.000 kusov. Sezónne tu pracuje 20 až 30 brigádnikov.
V ostatnom čase trápia majiteľa LŠ výkyvy počasia. "
Minulý rok sme v lese zaznamenali veľký úhyn sadeníc kvôli dlhodobému suchu. V škôlke máme vlastnú závlahu, bez ktorej by už pestovanie nebolo možné," povedal Suško s tým, že v súčasnosti používajú vo väčšej miere hydrogély najmä pri expedícii. "
Zabezpečíme tak vlahu pre sadenice, aby nevyschli a aby mali korienky dosť živín do času, kým ich zalesnia," dodal. Stromčeky musia chrániť pred vysokými teplotami aj tienením, inak by dostali úpal. "
Tiež to nie je jednoduchá záležitosť. Tienidlo musíte nastaviť do určitej výšky," uviedol Suško.
Ďalšou neplechou, ktorá zvyšuje náklady na pestovanie, sú prízemné mrazy. Na ich stlmenie používajú v škôlke netkané textílie a závlahu. "
Máme k dispozícii tiež prípravok, ktorý dokáže ochrániť stromčeky pred mrazmi do -5 stupňov Celzia. Musíme ho ale použiť včas," konkretizoval možnosti ochrany majiteľ Lesnej škôlky Beskyd. Preventívne vykonávajú tiež postrek proti hubám a plesniam.
Vypestovať zdravé sadenice je podľa Suška veľmi nákladné. "
Každý však na Slovensku pozerá na nižšiu cenu, nie na kvalitu," uviedol s tým, že v súčasnosti sa len málokto príde pozrieť do lesnej škôlky, ako pestovanie a samotné sadenice vyzerajú. "
Som v Združení lesných škôlkarov Slovenskej republiky. Stále sa stretávame na rôznych medzinárodných seminároch. Rozprával som sa raz s pestovateľom z Nemecka, ktorý mi povedal, aká je cena za kus dvojročného buka u nich. Je viac ako 5,5-krát vyššia ako na Slovensku,“ uviedol pestovateľ s tým, že určovaním ceny, ktorá sa vytvára najmä výberovými konaniami, sa podhodnocuje ich lesnícka robota. V zahraničí pestujú podľa jeho slov sadenice už pre presne určených odberateľov. "
My sa bojíme, či ich všetky predáme," povedal majiteľ s tým, že LŠ je kolískou lesa a treba sa k nej správať úctivo. "
S tým materiálom treba pracovať a nakladať ako s malým dieťaťom," uviedol.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR