22. septembra 2017
Kandidát nemeckej Sociálnodemokratickej strany Nemecka (SPD) na kreslo premiéra a bývalý predseda Európskeho parlamentu Martin Schulz na archívnej snímke. Foto: TASR/APBerlín/Banská Bystrica 22. septembra (TASR) – V kampani pred voľbami do nemeckého Spolkového snemu dominovali vnútropolitické témy, predovšetkým migračná politika, ekologická politika, presnejšie prechod Nemecka od atómovej energie k obnoviteľným zdrojom. Pre TASR to povedal politológ Marek Lenč z Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici.
Napriek debate o nevyhnutnosti postupného opúšťania jadrovej energie v prospech obnoviteľných zdrojov Nemecko stále vyrába až 40 percent elektriny z uhlia. Tejto témy sa chopili Zelení, ktorí požadujú odstaviť 20 najstarších tepelných elektrární v Nemecku, uviedol politológ.
Ďalšou témou kampane boli nedávne škandály nemeckého automobilového priemyslu, ktoré krajine pokazili medzinárodné renomé, skonštatoval Lenč.
Rezonovali taktiež dane a sociálne otázky. Ľavica požadovala výraznejšie zvýšenie minimálnej mzdy, ktorá je v súčasnosti na úrovni 8,44 eura na hodinu, na 12 eur či zavedenie minimálneho dôchodku vo výške 1050 eur mesačne.
Veľkou témou, ktorú razili najmä liberáli, bola reforma vzdelávania s cieľom prispôsobiť nemecké školstvo európskym a globálnym trendom.
"Ten trh sa vyvíja neskutočne a mnohé zamestnania, pre ktoré sa títo žiaci vychovávajú, ešte dnes ani neexistujú, ale len budú vytvorené v niekoľkých rokoch," povedal Lenč.
Ekonomicky sa Nemecku v súčasnosti darí a tento fakt v kampani zdôrazňovali viaceré strany, predovšetkým konzervatívci a liberáli, ktorí navrhli zníženie daňového zaťaženia.
V zahraničnej politike bol kľúčovým konflikt s Tureckom.
"Tie vzťahy sú naštrbené, katastrofálne, je tam veľmi nízka miera dôvery medzi týmito dvomi krajinami," skomentoval Lenč a spresnil, že do konfliktov sa dostali predovšetkým turecký prezident Recep Tayyip Erdogan a nemecký minister zahraničných vecí Sigmar Gabriel z SPD, avšak najvyšší turecký predstaviteľ zaútočil aj na kancelárku Angelu Merkelovú.
Šéf SPD Schulz zase často atakoval amerického prezidenta Donalda Trumpa a horlil za odstránenie amerických jadrových zbraní z Nemecka. Rovnako kritizoval zvyšovanie výdavkov na obranu.
Predseda liberálov Christian Lindner vyhlásil, že Nemecko by malo rešpektovať status quo na Kryme, čím sa podľa Lenča postavil proti programu vlastnej strany a spochybnil sankčnú politiku EÚ voči Rusku.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR