Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

25. februára 2014

Lekárov v zahraničí využíva čoraz viac Slovákov



Zdravotnú starostlivosť v cudzine využilo vlani viac slovenských pacientov ako v roku 2012. Dokazujú to údaje zdravotných poisťovní. Tradične najviac liečených poistencov v zahraničí mala ...



Zdieľať
lekar operacia nemocnica BRATISLAVA 25. februára (WEBNOVINY) - Zdravotnú starostlivosť v cudzine využilo vlani viac slovenských pacientov ako v roku 2012. Dokazujú to údaje zdravotných poisťovní. Tradične najviac liečených poistencov v zahraničí mala najväčšia Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP). Vlani hradila zdravotnú starostlivosť v cudzine 17 728 poistencom v celkovej sume 13 mil. eur. Rok predtým sa v zahraničí liečilo približne o 900 klientov VšZP menej, náklady štátnej poisťovne však boli vyššie, a to až 15,5 mil. eur.


Najmenšia zdravotná poisťovňa Union uhradila vlani liečbu mimo Slovenska 2 100 klientom za 1,7 mil. eur. Služby zdravotníkov v cudzine tak využilo o 800 poistencov viac ako v roku 2012. Priamo úmerne tomu stúpli Unionu aj náklady, medziročne o 800 tisíc eur.

Najnákladnejšie sú transplantácie pečene

Dôvera vyčíslila sumu za zdravotnú starostlivosť v zahraničí pre 1 180 klientov predbežne na 560 tisíc eur. Refundácia ešte trvá. "Pri porovnaní rokov 2012 a 2013 vidíme nárast čerpaných finančných prostriedkov v poslednom roku o cca 14 %," skonštatoval PR Manažér Dôvery Branislav Cehlárik.

Ako uviedla hovorkyňa VšZP Dana Gašparíková, k najnákladnejšej liečbe v zahraničí patrí napríklad transplantácia pečene u detí, ktorá stojí 150 tis. eur, či transplantácia pľúc vo výške 84 tis. eur. Najdrahšiu liečbu v cudzine zaplatil Union poistencovi, ktorý podstúpil operáciu mozgu, suma sa vyšplhala na 14 570 eur. V prípade klienta Dôvery išlo o príbuzenskú transplantáciu pečene za 132 tisíc eur.

V októbri minulého roka vstúpila do platnosti smernica Európskej únie (EÚ) o cezhraničnej zdravotnej starostlivosti, ktorá umožňuje pacientom vycestovať nielen za ambulantným vyšetrením, ale i za operáciou do ostatných členských krajín. Zdravotné poisťovne zaznamenali rôzne tendencie svojich klientov, odkedy smernica platí. Kým Union hovorí o zvýšenom záujme svojich poistencov o zdravotnú starostlivosť v iných krajinách EÚ, podľa Dôvery sa situácia výrazne nezmenila, VšZP zase hodnotí obdobie ako príliš krátke na to, aby robila odhady.

Refundácia nákladov

Cezhraničnú starostlivosť si pacient uhrádza sám, až následne žiada svoju zdravotnú poisťovňu o preplatenie nákladov. Platí, že poisťovňa preplatí klientovi len takú zdravotnú starostlivosť, ktorú hradí aj na Slovensku, do rovnakej výšky a pri splnení rovnakých podmienok ako na Slovensku. Rozdiel znáša poistenec.

"Pacient za ňou vycestuje do iného členského štátu, zaplatí ju a požiada o refundáciu svoju zdravotnú poisťovňu, ktorá mu po predložení požadovaných podkladov uhradí sumu, ktorá je priemernou cenou so slovenskými poskytovateľmi pre danú zdravotnú starostlivosť na Slovensku," vysvetľuje hovorkyňa poisťovne Union Judita Smatanová. Gašparíková podotýka, že poistenec má po príchode na Slovensko 90 dní na podanie žiadosti o refundáciu týchto nákladov a poisťovňa má 90 dní na vybavenie tejto žiadosti.

Zdravotné poisťovne však pripomínajú, že na niektoré plánované výkony v rámci cezhraničnej starostlivosti je potrebný vopred ich súhlas. Ministerstvo zdravotníctva stanovilo celkom 133 takýchto výkonov.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Odborári na Cypre protestujú proti privatizácii elektrární
<< predchádzajúci článok
Občan má podľa SNS právo vedieť, ako sa predáva štátny majetok