Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

20. septembra 2012

Lekárnici ovplyvňujú pri výbere lieku pätinu pacientov



Lekárnici ovplyvňujú pri výbere lieku až pätinu pacientov na Slovensku a v Českej republike. Miera ich vplyvu sa pritom líši v závislosti od jednotlivých typov ochorení. Vypláva to z ...



Zdieľať
lekarenlekar BRATISLAVA 20. septembra (WEBNOVINY) - Lekárnici ovplyvňujú pri výbere lieku až pätinu pacientov na Slovensku a v Českej republike. Miera ich vplyvu sa pritom líši v závislosti od jednotlivých typov ochorení.


Vypláva to z štúdie spoločnosti GfK o kľúčových faktoroch a úlohe lekárnika pri voľbe lieku, ktorá prieskum realizovala na vzorke dvetisíc respondentov so Slovenska a Čiech.

Z prieskumu vyplýva, že o čosi intenzívnejší vplyv na rozhodovanie sa pacientov majú slovenskí lekárnici, ktorí zároveň častejšie ponúkajú alternatívy k lieku na predpis. Kým v Česku je miera ponúkania alternatív v rozmedzí 34 až 62 %, na Slovensku je to 42 až 63 %.


Slováci sa dajú ovplyvniť viac ako Česi

Mnohí slovenskí pacienti pritom priznávajú, že lekárnikom ponúkanú alternatívu už niekedy prijali, a to často najmä z finančných dôvodov, alebo pre nedostupnosť predpísaného lieku.

"Slovenskí lekárnici ponúkajú alternatívy liekov častejšie a intenzívnejšie pri všetkých typoch ochorení v porovnaní s ich českými kolegami, čo súvisí aj s tým, že na Slovensku hrajú lekárnici významnejšiu rolu pri finálnom spotrebiteľskom rozhodovaní pacientov. Môže to súvisieť so zavedením preskripcie účinnej látky na Slovensku, čo posilnilo postavenie lekárnika pri výdaji konkrétneho lieku," povedala Eva Vlčková zo spoločnosti GfK.

Prieskum ukázal aj to, že úloha pacienta pri výbere liekov na lekársky predpis je oveľa silnejšia v Česku. Pacienti sa tu v oveľa väčšej miere podieľajú na spolurozhodovaní s lekárom o tom, ktorý liek im predpíše. Zároveň sú aktívnejší aj v kontakte s lekárnikom pri hľadaní vhodnejšej alternatívy lieku.


Každý desiaty si liek nevyzdvihne

Z prieskumu ďalej vyplýva, že približne každý desiaty pacient na Slovensku a v Čechách si niekedy predpísaný liek nevyzdvihne. Kým v Česku je to najčastejšie pre finančné dôvody a prepadnutý recept, na Slovensku je dôvodom využívanie starých zásob či zlepšenie zdravotného stavu.

Prieskum GfK zisťoval, akou mierou vplýva lekár, pacient a lekárnik na finálnu voľbu pri výdaji liekov na predpis. Skúmané kategórie boli ochorenia srdca a ciev, ochorenia pohybového ústrojenstva, centrálnej nervovej sústavy, alergie a zápalové ochorenia liečené antibiotikami. Štúdia sa zaoberala aj vplyvom lekárnika na konečnú voľbu spotrebiteľov pri nákupe voľnopredajných liekov a doplnkov stravy.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
OSN neschválila rezolúciu o deťoch v ozbrojených konfliktoch
<< predchádzajúci článok
STOP nedokonalej pleti!