Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

29. novembra 2005

Lekári sa ľahšie presadzujú v politike



Lekári, pedagogickí pracovníci, prípadne iné verejne známe osobnosti - to sú ľudia, ktorí bodovali vo voľbách do orgánov vyšších územných celkov.



Zdieľať
Poslanca NR SR za Smer Miroslava Chovanca, ktorý postúpil do druhého kola kandidátov na post trenčianskeho župana to neprekvapuje: „Lekár musí vedieť komunikovať s ľuďmi, musí im rozumieť a vážiť si ich, musí byť navyše veľmi zodpovedný a odborne zdatný,“ vysvetlil Chovanec s tým, že tento obraz osobnosti sa u lekára prenáša do celého života. Úspech lekárov vo voľbách sa preto dá vysvetliť tým, že „ľudia tieto schopnosti oceňujú a vedia si ich nositeľov predstaviť aj na iných miestach.“ Ďalším faktorom je podľa neho to, že zdravotníctvo je oblasť, ktorá sa bezprostredne týka všetkých voličov. „Medzi lekárom a jeho pacientom musí byť určitá dôvera,“  domnieva sa sociológ Pavol Haulík s tým, že tento vzťah môže prerásť aj do vzťahu poslanec - volič. Za významné pritom považuje aj to, že lekári sú dobre známi v komunite, v ktorej pôsobia, a ich povolanie sa teší značnej spoločenskej prestíži. Takúto výhodu podľa neho nemajú príslušníci iných povolaní, vrátane učiteľského stavu - pozná ich podstatne užší okruh ľudí, nižší je aj „honor“ tejto profesie.
Manažér Jozef Mikuš za SDKÚ sa však nepovažuje za outsidera napriek tomu, že sa postaví v súťaži o post banskobystrického župana taktiež mediálne známemu poslancovi, rektorovi Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici Milanovi Murgašovi (Smer): „Komunálna politika sa týka konkrétnych vecí, nie ideológie,“ povedal s tým, že v komunálnej politike pôsobí 12 rokov, štyri roky bol pritom zástupcom primátora Zvolena v čase, keď mesto získalo Strieborného Golema za výsledky v hospodárení. „Tu sa nemožno spoliehať na podporu straníckeho vedenia, ale len na vlastné výsledky,“ dodal Mikuš. 
Chovanec považuje záujem lekárov o post poslancov na regionálnej úrovni za celkom prirodzený: na úrovni VÚC sa predsa rozhoduje o podstatnej časti zdravotníctva. „Náš samosprávny kraj je zriaďovateľom troch veľkých nemocníc a ďalších zdravotníckych a sociálnych zariadení,“ povedal. Podľa Haulíka sa tiež dá vysvetliť záujem lekárov o verejné pôsobenie - vnímajú to ako priestor na realizovanie svojich predstáv o dobrom fungovaní rezortu. „Myslím, že príkladom môže byť minister Zajac, minimálne v prvom pláne u neho bola určite snaha riešiť  problémy v zdravotníctve,“ povedal Haulík. 
Alena Gottweisová

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Po volebnej facke zmizol Bielik z Bratislavy (29. 11. 2005)
 O županoch rozhodne náhoda (29. 11. 2005)
 Voľby do VÚC: čakanie na voliča (28. 11. 2005)
 Na regionálne voľby i bez „občianky’’ (26. 11. 2005)
 Možnosť voliť bude pre študentov obmedzená (24. 11. 2005)
 Kandidáti do VÚC získavali štedré zákazky (23. 11. 2005)



nasledujúci článok >>
Kauza Lojkovič: Agent neovláda slovenčinu, ale má z nej maturitu
<< predchádzajúci článok
O županoch rozhodne náhoda