02. februára 2017
Na snímke minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Ján Richter. Foto: TASR/Štefan PuškášBratislava 2. februára (TASR) - Slovenskej lekárskej komore (SLK) sa nepáči, že stovky ambulantných lekárov musia štátu doplatiť nemocenské a dôchodkové poistenie za niekoľko rokov. Spolu s penále má ísť v niektorých prípadoch o tisícky eur. Presné počty či sumy je podľa SLK ťažko zistiť. Takáto situácia mala podľa nich nastať nedorozumením.
SLK preto vyzýva ministra práce Jána Richtera (Smer-SD) na stretnutie. Chce sa s ním dohodnúť na tom, aby takíto lekári nemuseli platiť nič. Richter by to podľa nej mohol urobiť zmenou legislatívy. SLK tvrdí, že je to možné. S Richterom už v tejto veci raz komunikovala, minister im mal dať odmietavé stanovisko. Komora tvrdí, že mu to chce opäť vysvetliť, "
lebo zrejme nemá úplné informácie".
Problém mal údajne vzniknúť tak, že lekári, ktorí pretransformovali ambulancie na spoločnosti s ručením obmedzeným alebo odišli do dôchodku, si nezrušili licencie. Tie majú charakter živnosti a lekári by tak mali platiť odvody.
"Máme za to, že dôsledky, ktoré lekári musia znášať, sú príliš prísne, osobitne za situácie, keď nemali žiadne príjmy z výkonu povolania lekára na základe predmetnej licencie a naďalej si riadne a včas plnili odvodové povinnosti už ako zamestnanci vlastných obchodný spoločností," povedal dnes prezident SLK Marian Kollár.
V tejto veci lekári kontaktovali aj Sociálnu poisťovňu. Tá podľa nich trvá na doplatení peňazí. Podľa Kollára ide o lekárov, ktorí riadne plnili svoje odvodové povinnosti, ale v spomínaných prípadoch si neuvedomili, že licencia zakladá status SZČO. Lekári v penzii a s nízkym dôchodkom podľa komory nebudú schopní predpísané poistné uhradiť.
Lekári na daných licenciách nič nezarábali, tvrdí SLK. "
Neplatenie odvodov nebolo úmyselné," vysvetlil Kollár. Viacerí sa mali zo Sociálnej poisťovne aj odhlásiť, tá to akceptovala. Neskôr sa následne dozvedeli, že im povinnosť platiť odvody nezanikla a majú doplatiť povinné aj s úrokmi z omeškania.
V niektorých prípadoch ide o rovnakú sumu ako samotné poistné. SLK to považuje za neetické, Kollár by preto za minimálne riešenie považoval generálny pardon.
"Penále a pokuty narástli do obludných rozmerov," zhrnul s tým, že lekári majú platiť za to, že nič nezarábali.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR