Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

05. marca 2015

Lekári privítali vetovanie novely zákona o poplatkoch v ambulanciách



Zástupcovia lekárov privítali rozhodnutie prezidenta Andreja Kisku vrátiť do parlamentu novelu zákona, ktorá upravuje poplatky v ambulanciách. "Vrátenie novely do ...



Zdieľať
Ladislav Pásztor Foto: TASR/Štefan Puškáš
Bratislava 5. marca (TASR) - Zástupcovia lekárov privítali rozhodnutie prezidenta Andreja Kisku vrátiť do parlamentu novelu zákona, ktorá upravuje poplatky v ambulanciách. "Vrátenie novely do Národnej rady SR otvára možnosť odborne diskutovať... Ak sa tentoraz otázky politického marketingu dostanú do úzadia, a budeme veci riešiť v odbornej rovine, môžeme sa dožiť prekvapenia, že páni poslanci NR SR si uvedomia svoju zodpovednosť za stav slovenského zdravotníctva a vypočujú naše pripomienky," povedal šéf Asociácie súkromných lekárov SR Ladislav Pásztor.


Poukázal na to, že ambulantní lekári mali dlhodobo záujem riešiť priame úhrady od pacientov tak, aby pacient vedel, kedy a prečo platí a aby lekár vedel, za aké svoje výkony môže žiadať priamu úhradu. Ministerstvo sa však podľa Pásztora počas prípravy legislatívy odklonilo od pôvodného dohodnutého zámeru. Za najväčší problém právnej normy považuje vypustenie možnosti objednania na vyšetrenie za prednostný poplatok.

Pásztor pripomenul, že počas celého procesu prijímania novely sa o takejto možnosti neuvažovalo, ani sa tak neanalyzovali jej dopady. "Pacientovi sa zobrala služba, ktorú hojne využíval, poskytovateľom sa zobrali peniaze, ktoré nikto nenahradí. Hrozí, že pomerne značná časť našich ambulancií sa dostane do finančných problémov a môže byť ohrozená dostupnosť zdravotnej starostlivosti. Podľa nášho odhadu sa vysalo zo systému viac ako 20 miliónov eur ročne, čo je už naozaj závažný zásah do podnikateľskej sféry," zhrnul Pásztor.

Rozhodnutie hlavy štátu privítala aj Slovenská lekárska komora, ktorá rovnako ako ASL SR žiadala od prezidenta, aby legislatívnu zmenu nepodpísal. Komora je presvedčená, že prijatie novely zákona v pôvodnej podobe by bolo hrubým a ekonomicky nedomysleným zásahom do rovnováhy ekonomických vzťahov úhrady zdravotnej starostlivosti.

"Ustanovenia zákona sú napísané nejasne, výrazne zasahujú do systému úhrady zdravotnej starostlivosti a sú vo väčšine nevykonateľné a jeho výklad by mohol viesť k neodôvodnenej šikane lekárov. Veríme, že prepracovaná verzia bude nielen v súlade s politikou znižovania priamej spoluúčasti pacienta na úhrade zdravotnej starostlivosti, ale zároveň pripraví podmienky pre dofinancovanie zdravotníctva," skonštatoval prezident komory Marian Kollár.

Poslanec a člen parlamentného výboru pre zdravotníctvo Viliam Novotný (nezaradený) vyzval poslancov, aby využili prezidentovo veto a zastavili túto "nezmyselnú" novelu. Z odborného hľadiska problém je v tom, že novela zákona by nevyriešila neporiadok v poplatkoch v zdravotníctve. Poplatky by sa podľa neho len premenovali a naopak by sa zrušili tie, ktoré sú dnes legálne. Za najväčší nezmysel z pohľadu pacientov označil zrušenie poplatku za prednostné ošetrenie.

Prezident SR Andrej Kiska vrátil do parlamentu novelu zákona o rozsahu zdravotnej starostlivosti a navrhol, aby ho poslanci pri opätovnom prerokovaní neprijali ako celok. Právna norma zaviedla pravidlá pre poplatky v ambulanciách a zrušila napr. možnosť prednostného vyšetrenia u lekára. "Vrátenie schváleného zákona utvára priestor na odbornú diskusiu a na opätovné prehodnotenie všetkých aspektov schválenej právnej úpravy tak, aby výsledné riešenie bolo na prospech všetkých zainteresovaných strán," uviedol Kiska.







Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
POLITOLÓG: Spory medzi Flašíkovou Beňovou a Dankom nevylučujú koalíciu
<< predchádzajúci článok
DRAGHI: Grécko sa nemôže spoliehať, že mu ECB zvýši strop pre T-bills