Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

25. júla 2018

Lekári NOÚ uskutočnili 1500 transplantácií krvotvorných buniek



Celkovo 1500 transplantácií krvotvorných kmeňových buniek uskutočnil tím odborníkov počas 26-ročnej existencie Transplantačnej jednotky - ...



Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR - Radovan Stoklasa
Bratislava 25. júla (TASR) - Celkovo 1500 transplantácií krvotvorných kmeňových buniek uskutočnil tím odborníkov počas 26-ročnej existencie Transplantačnej jednotky - vysokošpecializovaného pracoviska Národného onkologického ústavu (NOÚ). Druhé najväčšie transplantačné pracovisko na Slovensku sa zameriava na transplantáciu krvotvorných buniek predovšetkým u pacientov s hematologickými malignitami, ako sú malígne lymfómy, akútne a chronické leukémie a mnohopočetný myelóm.


Jedno z najvýznamnejších pracovísk svojho druhu na Slovensku založili v roku 1992 Peter Fuchsberger a Ján Lakota. Toto pracovisko je zamerané na priamu previazanosť liečby onkohematologických ochorení ako aj solídnych nádorov s programom transplantácií krvotvorných buniek. Ročne v rámci Transplantačnej jednotky vykonajú celkovo 70 až 80 autológnych (vlastné krvotvorné bunky pacienta) či príbuzenských alogénnych (krvotvorné bunky od súrodenca) transplantácií.

Významným ukazovateľom však nie je len počet vykonaných transplantácií, ale aj typy onkologických ochorení, u ktorých sa vykonávajú. "Transplantačná jednotka NOÚ je jediným pracoviskom na Slovensku, ktoré vykonáva autológne transplantácie u dospelých pacientov v rámci liečby solídnych nádorov," povedal prednosta Kliniky onkohematológie LF UK a NOÚ Ľuboš Drgoňa. Cieľom transplantácie je obnova krvotvorby pacienta, ktorá bola poškodená vysokodávkovanou chemoterapiou alebo rádioterapiou, ktoré sa podávajú s cieľom zničiť nádorové bunky pacienta.

Cieľom špecialistov v rámci onkohematologickej kliniky je nielen pokračovať v transplantačnom programe, ale tento program naďalej aj rozvíjať. "Na základe výskumu a skúseností môžeme potvrdiť, že len jeden zo štyroch súrodencov je vhodný na darovanie krvotvorných buniek svojmu súrodencovi. Práve z tohto dôvodu je naším cieľom rozšíriť transplantačný program o tzv. haploidentické transplantácie. Ide o transplantácie krvotvorných buniek od darcov, ktorými sú nie úplne zhodní súrodenci alebo rodičia pacientov," dodala vedúca lekárka Transplantačnej jednotky Miriam Ladická.

TASR informovala hovorkyňa NOÚ Martina Šoltésová.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Súčasťou pitného režimu počas leta by mali byť aj minerálne vody
<< predchádzajúci článok
Po pretrhnutí hrádze v Laose sú naďalej nezvestné stovky ľudí