Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

18. marca 2017

Lekári minulý rok najviac predpisovali lieky na bolesť, tlak a srdce



Lekári minulý rok Slovákom najčastejšie predpisovali lieky na tíšenie silnej a chronickej bolesti, vysoký krvný tlak a srdcovo-cievne ochorenia. Vyplýva to zo ...



Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR - Dano Veselský
Bratislava 18. marca (TASR) – Lekári minulý rok Slovákom najčastejšie predpisovali lieky na tíšenie silnej a chronickej bolesti, vysoký krvný tlak a srdcovo-cievne ochorenia. Vyplýva to zo štatistík Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI).


Za TOP 10 najvydávanejších liekov zaplatili zdravotné poisťovne takmer 18 miliónov eur, pacienti doplácali skoro 8,9 milióna eur. Pre TASR to potvrdila hovorkyňa NCZI Soňa Valášiková.

Pacienti najčastejšie užívali analgetikum Novalgin (takmer 1,5 milióna balení). Druhým najvydávanejším liekom sa stal Agen na zníženie tlaku (viac ako 782.000 balení) a tretím Concor na chronické srdcové zlyhávanie (takmer 780.000 balení).

Štvrté miesto obsadil liek Milurit na liečbu pakostnice (viac ako 749.000 balení), piate Stilnox na nespavosť (viac ako 713.000 balení), šieste Nebilet na srdcovo-cievny systém (vyše 673.000 balení) a siedme liek Anopyrin (skoro 670.000 balení). Jeho užívaním sa predchádza vzniku krvných zrazenín v cievach.

Ôsmym najvydávanejším liekom sa stal Dorsiflex na kŕče a bolesti svalov (skoro 570.000 balení), deviatym Enelbin na poruchy pri prekrvení končatín, očnej sietnice či vnútorného ucha (skoro 545.000 balení) a desiatym Pamycon na liečenie infikovaných rán a poranení, často používaný v pôrodníctve (viac ako 532.000 balení).

Lekárnici vlani celkovo vydali viac ako 83 miliónov balení liekov na predpis. Zdravotné poisťovne za ne uhradili takmer 912 miliónov eur, pacienti doplácali vyše 141 miliónov eur.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Tillerson pricestoval na oficiálnu návštevu Pekingu
<< predchádzajúci článok
Plán sociálnych služieb Ružinova by mohol byť čoskoro hotový