Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

05. júna 2014

Legislatívne zmeny stavajú spotrebiteľa do silnejšej pozície



Na snímke vľavo Martin Apko (CAO Central Allocation office GmbH) a vpravo Rastislav Hanulák (Capital Legal group s. r. o.).



Zdieľať
Na snímke vľavo Martin Apko (CAO Central Allocation office GmbH) a vpravo Rastislav Hanulák (Capital Legal group s. r. o.). Foto: TASR/Martin Baumann
Vyhne 5. júna (TASR) - Ochrana spotrebiteľa v energetike dostáva v súčasnosti nové kontúry. Legislatívne zmeny, ktoré v týchto dňoch vstupujú do platnosti, podľa Rastislava Hanuláka z advokátskej kancelárie Capitol Legal Group viac zvýhodňujú spotrebiteľov ako dodávateľov.


"Trend, ktorý dnes prichádza z Európy a ktorý aj preberáme je taký, že sa čoraz viac prihliada na práva spotrebiteľov a uplatňujú sa práva spotrebiteľa aj v takom rozsahu, ako sme donedávna neboli zvyknutí, najmä v segmente energetiky," podotkol dnes pre TASR počas konferencie ENERGOFÓRUM. Spotrebiteľ sa podľa neho dostáva do pozície toho silnejšieho. Posilňujú sa tiež kompetencie Slovenskej obchodnej inšpekcie (SOI) ako orgánu dozoru v spotrebiteľských vzťahoch s tým, že inšpekcia môže ukladať relatívne vysoké pokuty.

Tento trend bude podľa Hanuláka pokračovať, čo v konečnom dôsledku môže viesť k tomu, že sa trh vyčistí a budú v rámci neho pôsobiť len seriózni dodávatelia. "Na druhej strane si však treba uvedomiť, že dnes ten trh na Slovensku s dodávkou elektriny a plynu nie je veľmi liberalizovaný. Formálne síce je, ale na druhej strane veľmi malé percento zákazníkov zmenilo dodávateľa a vôbec ich nezaujíma situácia na trhu," myslí si.

Najnovšími úpravami v tejto oblasti sú zákony z dielne poslancov vládnej strany Smer-SD Otta Brixiho a Antona Martvoňa, ktoré významným spôsobom menia Občiansky zákonník, zákon o ochrane spotrebiteľa a zákon o energetike. Do praxe zavádzajú nové pravidlá, ako napríklad neplatnosť zmluvy, ktorej písmo nemá predpísanú veľkosť alebo obsahuje neprijateľnú podmienku, až po zánik povinnosti odberateľa elektriny alebo plynu v domácnosti zaplatiť za odobratú energiu, pokiaľ dodávateľ nesplní voči nemu niektorú z množstva oznamovacích povinností, podľa Hanuláka zväčša formálnych.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Slovensko poskytlo humanitárnu pomoc pre Ukrajinu
<< predchádzajúci článok
Tablety na školách sa u žiakov tešia veľkému záujmu