27. mája 2014
Bratislava 27. mája (TASR) – Nové pravidlá na ochranu spotrebiteľov pre úžerníckymi pôžičkami, ktorú od 1. júna 2014 prináša novela Občianskeho zákonníka, spôsobí viaceré problémy.
Foto: TASR/AP
K nim patrí napríklad výška tzv. úrokového stropu, zákaz poskytovať pôžičky v hotovosti, zákaz osobných návštev a telefonického volania s klientom po 18. hodine, prevod zabezpečovacieho práva na hnuteľný majetok, ako aj nové kompetencie Slovenskej obchodnej inšpekcie (SOI). Konštatovali to dnes na tlačovej besede zástupcovia nebankových spoločností združených v Asociácii poskytovateľov spotrebiteľských úverov (APSÚ).
"Problémom budú pôžičky v hotovosti. Vieme, že približne 10 až 30 % občanov Slovenska nemá, alebo nevyužíva účet v banke," priblížil konateľ Provident Financial pre ČR a SR Aleš Janků. Obmedzenie styku so zákazníkom vo večerných hodinách a počas sviatkov podľa neho znemožní či obmedzí osobnú dohodu veriteľa s klientom pri odklade splátok, či pri návrhu nového splátkového kalendára.
Nová legislatíva dáva podľa APSÚ nové a príliš silné kompetencie SOI, ktorá po zistení opakovaného pochybenia vymaže spoločnosť z registra veriteľov. SOI nebude môcť zvážiť, či je výmaz adekvátnou sankciou. Do úvahy sa budú pritom brať aj pochybenia firmy z minulosti. Znevýhodnené budú tak veľké spoločnosti s desiatkami a stovkami tisíc klientov.
APSÚ združuje najvýznamnejšie spoločnosti na trhu nebankových spotrebiteľských úverov, ktoré v roku 2013 poskytli vyše 700.000 úverov v hodnote 610 miliónov eur. Členmi sú spoločnosti Cetelem, Consumer Finance Holding, Home Credit, Provident Financial, Cofidis, GE Money, Profi Credit, Kešovka.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR