Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

20. novembra 2016

LASTOVKA: Zadržanie vrahov dozorcov bola najvýznamnejšia akcia



Na snímke je zrekonštruovaný tzv. Hrad, časť, ktorá bola pri vzbure väzňov vypálená.



Zdieľať
Na snímke je zrekonštruovaný tzv. Hrad, časť, ktorá bola pri vzbure väzňov vypálená. Foto: TASR/Henrich Mišovič
Bratislava 20. novembra (TASR) - Zadržanie väzňov na úteku a vrahov piatich dozorcov vo väzení v Leopoldove pred 25 rokmi bola jedna z najvýznamnejších policajných akcií. Uviedol to pre TASR bývalý policajný prezident a generál Štefan Lastovka.


"Policajnú akciu na zadržanie ušlých väzňov z Leopoldova hodnotím aj s odstupom času ako jednu z najvýznamnejších akcií Policajného zboru začiatkom 90. rokov minulého storočia, keď sa začal formovať nový Policajný zbor a jeho špeciálne útvary. Jedným z nich bol Pohotovostný policajný útvar Prezídia Policajného zboru, ktorý výraznou mierou prispel k zadržaniu ušlých väzňov, zhruba po 20 hodinách od ich úteku. Úspech tejto akcie výrazne prispel k tak potrebnému získavaniu dôvery občanov v prácu polície v tomto náročnom období," zdôraznil Lastovka. Od masakra dozorcov v Leopoldove uplynie 23. novembra 25 rokov.

Masaker v leopoldovskej väznici, považovanej za bývalého režimu za najprísnejšie väzenie s tvrdými podmienkami, sa odohral 23. novembra 1991, keď sa skupina väzňov dohovorila o úteku. Boli to Ondrej Harvan (30), odsúdený predtým za vraždu na 23 rokov, Dalibor Bajger (20), odsúdený predtým na 11 rokov, Tibor Polgári (30) za vydieranie a lúpežné prepadnutie, odsúdený predtým na deväť rokov, Vladimír Duda (25), odsúdený predtým za krádeže na osem rokov, Miloš Uriga (22), odsúdený za lúpež na sedem rokov, Bartolomej Botoš (26), odsúdený predtým za násilnú trestnú činnosť na desať rokov, Václav Fedák (21), odsúdený predtým na štyri roky. Vyšetrovanie neskôr preukázalo, že útek plánovali od októbra a boli odhodlaní ujsť za každú cenu.

Prvou obeťou utekajúcich väzňov sa stal dozorca František Svoboda. Po skončení sčítania väzňov ho Polgári požiadal, aby mu otvoril mrežu, pretože chce do schránky vhodiť list. Keď tak dozorca urobil, Polgári ho napadol. Vzápätí sa k nemu pridal Uriga, ktorý ho niekoľkokrát bodol nožom. Svoboda na mieste zomrel. Väzni sa presunuli do kancelárie, kde spútali a brutálne zbili štyroch dozorcov. Obliekli si ich uniformy a dostali sa až k bránam väznice. Odcudzili dva samopaly a štyri pištole. Tam na mieste usmrtili štyroch strážcov a ďalším dvom spôsobili ťažké zranenia. Posledného zobrali so sebou ako rukojemníka. Spolu s ním sa ešte vrátili do oddielu, aby vyslobodili posledného komplica. Keďže jeden z väzňov sa im postavil do cesty, vodca vzbury Polgári ho zastrelil.

Počas úteku väzni kradli autá, na ktorých chceli podľa plánu utiecť cez Poľsko, a potom loďou do Austrálie. V priebehu 20 hodín ich však vďaka rozsiahlej policajnej akcii chytili. Jediné zranenie utrpel Polgári, ktorý sa chcel brániť streľbou pomocou ukradnutého samopalu. Na začiatku februára 1993 bol vynesený nad utečencami a vrahmi rozsudok. KS v Bratislave odsúdil na doživotný trest Ondreja Harvana, Tibora Polgáriho a Miloša Urigu. Vladimír Duda bol odsúdený na 13 rokov väzenia, Dalibor Bajger a Václav Fedák na 15 rokov a Bartolomej Botoš na 18 rokov. Odsúdený Ondrej Harvan sa v cele krátko po vynesení rozsudku obesil. Fedáka pustili z väzenia v roku 2009 a Dudu v roku 2011. Bajgera prepustili v minulom roku. Polgári môže požiadať o podmienečné prepustenie v roku 2018. Uriga môže o podmienečné prepustenie požiadať v roku 2022. Botošovi končí výkon trestu odňatia slobody v novembri budúceho roku.

Troch príslušníkov väzenskej stráže zavraždil Polgári, ktorý sa už 20 mesiacov predtým, v marci 1990, zviditeľnil pri veľkej vzbure v Leopoldove. Táto veľká vzbura v najťažšom väzení bývalého socialistického režimu sa začala 15. marca 1990.

Štefan Lastovka zastával funkciu prezidenta PZ od 16.3.1994 do 3.1.1995. V súčasnosti pracuje v oblasti bezpečnosti. Policajným prezidentom bol aj od 1.2.1991 do 31.7.1992, teda v čase leopoldovského masakra.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Na Cyklomoste slobody v Bratislave symbolicky opäť otvoria hranicu
<< predchádzajúci článok
T. Bernaťák: Nekandidoval som do cirkusu