Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Gala

24. apríla 2007

Lásku k herectvu objavila na univerzite - Renée Zellweger



Držiteľka Oscara Renée Zellweger sa narodila 25. apríla 1969 v americkom Texase.



Zdieľať
 Renée Kathleen Zellweger je dcérou švajčiarskeho imigranta Emila Ericha Zellwegera, ktorý vyrastal v Austrálii a nórskej imigrantky Kjellfrid Iren Andreassen, ktorá má laponských predkov. Jej otec žil s rodičmi Dorothy a Emilom Zellwegerovcami vo švajčiarskom kantóne St. Gallen, odkiaľ tesne po druhej svetovej vojne odišli najprv do Austrálie a potom do USA. Emil Erich sa s Kjellfrid Irene Andreassen stretol na lodi, na ktorej obaja cestovali do Ameriky. Renée zdedila po matke viacero typických laponských čŕt - napríklad výrazné lícne kosti a užšie oči. Emil Erich pracoval v USA ako inžinier a jeho manželka bola zdravotná sestra a pôrodná asistentka. Herečkin starší brat Drew pracuje ako marketingový riaditeľ. Renée v roku 1987 maturovala na Katy High School na predmestí Houstonu. Na strednej škole bola cheerleaderka a gymnastka, ale pôsobila aj v divadelnom klube. V štúdiu pokračovala na University of Texas, kde sa zamerala na štúdium angličtiny. I keď pôvodne chodila na hodiny herectva len preto, aby mala kredity z umení na doplnenie záverečných skúšok, práve vďaka tomu nakoniec pochopila, ako veľmi miluje herectvo. Po promócii preto začala s túžbou stať sa herečkou obchádzať castingy do reklám a menších filmov, ktoré sa nakrúcali v Texase. Objavila sa napríklad vo filmoch Reality Bites (1994), Empire Records (1995), 8 sekúnd (1994), Masaker v Texase (1994) alebo Love and a .45 (1994). Práve po priaznivých kritikách jej výkonu v poslednom menovanom filme, sa vybrala do Hollywoodu. Nasledoval film Dana Irelanda The Whole Wide World (1996), ktorý viedol k zlomu v jej kariére. Cameron Crowe, ktorý hľadal obsadenie do filmu Jerry Maguire (1996) s Tomom Cruiseom, v tom čase uvažoval o postave Dorothy Boyd - objekte Jerryho romantických záujmov. Herečky ako Cameron Diaz, Bridget Fonda, Winona Ryder alebo Marisa Tomei v jeho mysli upadli do zabudnutia v momente, keď videl Renée v The Whole Wide World. Pozval ju teda na konkurz a okamžite vedel, že našiel svoju Dorothy.

Nasledovalo niekoľko menších nezávislých filmov, ale aj veľkorozpočtové hollywoodske snímky. V roku 1998 sa objavila po boku Meryl Streep v dráme Jediná správna vec a v roku 2000 si zase zahrala s Jimom Carreym v komédii Ja, moje druhé ja a Irena. V tom istom roku sa objavila aj v hlavnej úlohe filmu Sestrička Betty, za ktorý získala svoj prvý Zlatý glóbus. V roku 2001 sa dočkala prvej nominácie na Oscara - za snímku Denník Bridget Jones (2001). Aby mohla dokonale stvárniť postavu slobodnej tridsaťročnej Bridget, ktorá túži schudnúť a má "nevídaný talent na maléry a trapasy," pribrala Renée deväť kilogramov. Už o rok neskôr bola na Oscara nominovaná znovu - za stvárnenie Roxie Hart v oscarovom muzikáli Roba Marshalla Chicago (2002). Zaujímavé je, že svoju úlohu sa naučila len pozorovaním hereckej kolegyne Catherine Zeta-Jones. Predtým však absolvovala desaťmesačný tréning, aby jej tanečné a spevácke čísla boli na profesionálnej úrovni. Pred Chicagom vraj len dvakrát spievala na verejnosti - v poslednej scéne filmu Empire Records (1995) a v komickej karaoke scénke v Denníku Bridget Jones (2001). Zlatú sošku si odniesla až na tretí pokus - v roku 2004, keď vďaka filmu Návrat do Cold Mountain triumfovala v kategórii Najlepší ženský herecký výkon vo vedľajšej úlohe. Ako 36-ročná dostala 24. mája 2005 svoju hviezdu na hollywoodskom Chodníku slávy. Okrem jedného Oscara má na svojom konte tri Zlaté glóbusy, tri Screen Actors Guild Awards a jednu cenu BAFTA.

Renée sa 9. mája 2005 vydala za speváka Kennyho Chesneyho, s ktorým sa zoznámila v januári na benefičnom koncerte pre obete tsunami v Juhovýchodnej Ázii. Len päť mesiacov potom - 15. septembra 2005 dvojica oznámila, že chcú manželstvo anulovať. To sa im podarilo na konci decembra 2005. Predtým chodila napríklad s Jackom Whiteom, Jimom Careym alebo Rorym Cochraneom.

V posledných rokoch sa zaradila medzi herecké hviezdy, ktorých plat za jeden film prekračuje desať miliónov dolárov. Kým prvý Denník Bridget Jones jej v roku 2001 vyniesol 3,75 milióna dolárov, jeho druhé pokračovanie v roku 2004 pre ňu znamenalo zisk 11 miliónov. Za Chicago dostala desať miliónov a za Návrat do Cold Mountain rovných pätnásť miliónov dolárov. Jej zatiaľ posledný film Miss Potter (2006) jej tento rok vyniesol nomináciu na Zlatý glóbus. Jeho slovenská premiéra je zatiaľ naplánovaná na 13. septembra 2007. Svoj hlas prepožičala aj do filmu Bee Movie (2007), ktorý je v súčasnosti v postprodukcii. Jeho americká premiéra je ohlásená na 2. novembra. na začiatku februára sa ako sociálna pracovníčka Emily Jenkins v amerických kinách predstaví v hororovom trileri Case 39. V súčasnosti nakrúca romantickú komédiu zo športového prostredia Leatherheads.

SITA


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Kia oficiálne otvorila svoj závod v Žiline
<< predchádzajúci článok
Rozvoj robotiky podnecuje bezpečnostné obavy