Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Šport

22. októbra 2012

Lance Armstrong dostal doživotný dištanc, prišiel o tituly



Americký cyklista Lance Armstrong prišiel o sedem titulov na pretekoch Tour de France a dostal doživotný dištanc. Medzinárodná cyklistická únia (UCI) potvrdila sankcie, ktoré po ...



Zdieľať
lance armstrong ŽENEVA 22. októbra  - Americký cyklista Lance Armstrong prišiel o sedem titulov na pretekoch Tour de France a dostal doživotný dištanc.


Medzinárodná cyklistická únia (UCI) potvrdila sankcie, ktoré po vyšetrovaní uložila Armstrongovi Antidopingová agentúra USA (USADA). UCI rozhodnutie oznámila na pondelkovej tlačovej besede. "Lance Armstrong nemá miesto v cyklistike," povedal prezident UCI Pat McQuaid.

USADA pred pár dňami informovala o získaní nevyvrátiteľných dôkazov, že Armstrong a jeho niekdajší zamestnávateľ, tím US Postal Service, boli zapletení do "najsofistikovanejšieho, najprofesionálnejšieho a najúspešnejšieho dopingového programu v histórii športu". Svoje 202-stranové rozhodnutie o doživotnej suspendácii cyklistu a ďalších 1000 strán podporných dôkazov zaslala UCI a Svetovej antidopingovej agentúre (WADA).

Dôkazy obsahujú výpovede 26 osôb, z ktorých 15 bolo v kontakte s jazdcami a oboznámených s dopingovými aktivitami US Postal Service. Armstrongovi odobrala USADA v septembri všetkých sedem celkových triumfov, ktoré získal na najprestížnejších pretekoch na svete Tour de France. USADA to oznámila po tom, ako 41-ročný Texasan odmietol ďalej bojovať proti obvineniam z užívania dopingu.


Chronológia kariéry Lancea Armstronga

* 1992: Po účasti na olympijských hrách 1992 v Barcelone sa stal profesionálnym cyklistom. Pri premiérovej účasti medzi profesionálmi skončil na poslednom mieste na jednodňových pretekoch Clásica de San Sebastián.

* 1993: Armstrong vyhral majstrovstvá sveta a prvýkrát zvíťazil aj v etape na Tour de France.

* 1996: Do tohto roku vstúpil v pozícii svetovej jednotky. V októbri absolvoval chirurgický zákrok a podstúpil chemoterapiu ako liečbu rakoviny semenníkov, ktorá sa mu rozširovala do pľúc a mozgu.

* 1997: Oznámil založenie charitatívnej organizácie na boj proti rakovine a opäť začal s tréningom.

* 1998: Vrátil sa do súťažného pelotónu. Vyhral preteky Okolo Luxemburska, podujatie Rheinland-Pfalz Rundfahrt v Nemecku i klasiku v Oregone.

* 1999: Ako jazdec tímu US Postal získal svoj prvý titul na Tour de France. Stal sa len druhým Američanom v histórii, ktorý triumfoval na TdF.

* 2000: Získal druhý titul na Tour de France. Vydal publikáciu "Nie je to o bicykli" o jeho návrate po prekonaní rakoviny.

* 2001: Získal tretí titul na Tour de France.

* 2002: Získal štvrtý titul na Tour de France

* 2003: Získal piaty titul na Tour de France.

* 2004: Pár týždňov pred začiatkom Tour de France ho obvinili z užívania dopingu. Urobili to Pierre Ballester a David Walsh vo svojej knihe L.A. Comfidentiel (Tajomstvá Lancea Armstronga). Armstrong získal šiesty titul na TdF.

* 2005: V apríli oznámil, že po TdF ukončí profesionálnu kariéru. Získal siedmy titul na TdF. V auguste francúzsky L'Equipe zverejnil reportáž, že vzorky Armstrongovho moču ešte z roku 1999 pozitívne testovali na prítomnosť dopingu EPO. Armstrong odmietol akékoľvek užitie nedovolených prostriedkov.

* 2006: Armstronga očistili od obvinení z užívania dopingu. Opakované testy vzoriek z roku 1999 nepreukázali prítomnosť zakázaných látok. Na Tour de France zvíťazil Floyd Landis, ale dodatočne mu odobrali titul za pozitívny dopingový test.

* 2008: V septembri oznámil svoj úmysel vrátiť sa k profesionálnej cyklistike.

* 2009: V závere marca si na pretekoch Okolo Kastílie následkom pádu zlomil kľúčnu kosť. S tréningovým procesom začal štyri dni po operácii zraneného miesta. V apríli ho obvinila Francúzska antidopingová agentúra, že nespolupracoval s antidopingovým komisárom. Odmietol toto obvinenie. Na TdF skončil celkovo tretí.

* 2010: V máji Floyd Landis priznal, že počas pôsobenia v tíme US Postal užíval doping a z rovnakého činu obvinil aj niektorých spolujazdcov, medzi nimi aj Armstronga. Ten poprel užívanie dopingu. V septembri vyhlásila Betsy Andreuová, manželka bývalého tímového kolegu L. Armstronga Frankieho Andreua, že Armstrong súhlasil s užívaním zakázaných látok počas prekonávania rakoviny v roku 1996. Armstrong odmietol obvinenie.

* 2011: Časopis Sports Illustrated v januári zverejnil článok citujúc bývalého Armstrongovho tímového kolegu Stephena Swarta, ktorý tvrdil, že Armstrong navádzal niektorých cyklistov k užívaniu EPO. Armstrongov právnik vyhlásil, že obvinenie nie je pravdivé. Po účasti na pretekoch Tour Down Under v Austrálii oznámil vo februári definitívne ukončenie kariéry. V máji bývalý Armstrongov tímový kolega Tyler Hamilton povedal pre CBS, že spolu so sedemnásobným víťazom TdF brali EPO v rokoch 1999, 2000 a 2001.

* 2012: Americký federálny žalobca začal vyšetrovanie voči Armstrongovi i ďalším cyklistom bez predchádzajúceho obvinenia. Koncom júna USADA oficiálne obvinila Armstronga z užívania dopingu a prechovávania zakázaných látok a zakázala mu účasť v cyklistických súťažiach. V júli Armstrong zažaloval USADA na federálnom súde v Texase, ale sudca zamietol jeho žalobu ešte v ten istý deň, ako ju cyklista podal. Armstrong sa odvolal voči verdiktu, no opäť neuspel. Dvadsiateho tretieho augusta sa Armstrong rozhodol, že sa neodvolá na Športový arbitrážny súd (CAS) a vzdá boj proti obvineniam. Šéf USADA Travis Tygart to zobral ako nepriame priznanie a ako následok zbavil Armstronga všetkých jeho siedmich titulov z TdF a doživotne ho dištancoval. UCI toto rozhodnutie 22. októbra potvrdila.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Lanceovi Armstrongovi pomáhal kryť doping motorkár (16. 10. 2012)
 Sedem ročníkov Tour de France zrejme ostane bez víťaza (12. 10. 2012)
 Armstrongova hviezda padla, o obvineniach stále mlčí (12. 10. 2012)
 Lance Armstrong má podporu ľudí z rakovinovej komunity (28. 8. 2012)
 Koniec legendy, Armstrongovi zoberú triumfy z Tour de France (24. 8. 2012)
 Armstrong končí kariéru, tentoraz definitívne (16. 2. 2011)
 Armstrong v Austrálii nepresvedčil (25. 1. 2010)
 Tour de France zažila pozitívny ”Armstrong Efekt” (27. 7. 2009)
 Armstrong nebude oslavovať s Contadorom (26. 7. 2009)
 Armstrong pripravený kryť chrbát Contadorovi (19. 7. 2009)



nasledujúci článok >>
Miroslav Šatan v pondelok oslavuje 38. narodeniny
<< predchádzajúci článok
Donbassu sa zatiaľ nedarí, kapitán Obšut neskladá zbrane