Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

03. februára 2016

LAJČÁK: Vítame, že Tuskov návrh nepredpokladá otvoriť európske zmluvy



Na snímke minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák.



Zdieľať
Na snímke minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák. Foto: TASR/AP
Bratislava 3. februára (TASR) - Slovensko víta, že návrh predsedu Európskej rady Donalda Tuska, ktorým reaguje na reformné požiadavky britského premiéra Davida Camerona, nepredpokladá otváranie európskych zmlúv. Po dnešnom rokovaní vlády to uviedol šéf slovenskej diplomacie Miroslav Lajčák.


"Európska únia aj týmto demonštruje náš záujem, aby Británia zostala členom únie pri rešpektovaní pravidiel a princípov hry," poznamenal s tým, že v návrhu je viacero formulácií, ktoré ešte nie sú úplne vyšpecifikované.

O nich budú v piatok 5. februára v Bruseli rokovať splnomocnenci predsedov vlád členských štátov EÚ. Uzavrieť by sa to malo na februárovom summite Európskej rady. "Zostáva ešte veľa práce," upozornil Lajčák.

Zároveň potvrdil, že o slovenskej pozícii k britským požiadavkám, ako aj návrhu Tuska bude vo štvrtok 4. februára v Londýne hovoriť s Cameronom predseda vlády SR Robert Fico. Ten bude vo Veľkej Británii na pracovnej návšteve.

Slovensko sa stotožňuje s požiadavkou zvýšenia konkurencieschopnosti Európy. Rozumie tiež posilneniu úloh národných parlamentov pri možnom odmietnutí návrhov európskej legislatívy. K najcitlivejšej otázke patrí obmedzenie sociálnych benefitov, pričom Slovensko odmieta diskrimináciu svojich občanov. Teda tých, ktorí v Británii pracujú a prispievajú do jej ekonomického systému. "Pokiaľ je tam niekto špekulatívne, aby systém zneužíval, britská vláda má plné právo, aby s tým skoncovala," uzavrel Lajčák.

Britský premiér koncom minulého roka predstavil sériu štyroch požiadaviek, ktoré majú zreformovať vzťahy Británie s EÚ ešte predtým, než vyhlási referendum o členstve Spojeného kráľovstva v únii.

Tusk v pondelok (1.2.), po niekoľkodňovom kole intenzívnych rokovaní v Londýne, vyhlásil, že sa podarilo dosiahnuť dostatočný pokrok na to, aby mohol predložiť odpoveď na Cameronove požiadavky.

Najkontroverznejším bolo obmedzenie sociálnej dávky pre zamestnancov z iných európskych krajín počas ich prvých štyroch rokov pobytu v Británii.

Medzi návrhy predstavené Tuskom, ktoré majú byť schválené na februárovom summite EÚ, patrí najmä možnosť členských štátov stopnúť poskytovanie sociálnych dávok v období do štyroch rokov pre nových zamestnancov z iných krajín únie. Neodmietol ani posilnenie možnosti národných parlamentov zablokovať legislatívnu iniciatívu Európskej komisie.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
ChemChina ponúka 43 miliárd USD za kúpu Syngenty
<< predchádzajúci článok
PAUL ANKA v Bratislave definitívne nevystúpi