Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

10. februára 2009

Lajčák víta nástup Obamu



Nový minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák už vysvetlil premiérovi Robertovi Ficovi význam americkej administratívy aj pre krajiny, ako je Slovensko. "Mali sme na túto tému rozhovor s pánom ...



Zdieľať
BRATISLAVA 10. februára (WEBNOVINY) - Nový minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák už vysvetlil premiérovi Robertovi Ficovi význam americkej administratívy aj pre krajiny, ako je Slovensko. "Mali sme na túto tému rozhovor s pánom premiérom, ktorý víta nástup novej americkej administratívy a vníma ho ako príležitosť pre ďalšiu intenzifikáciu našich spojeneckých vzťahov a Slovensko pre to urobí všetko," uviedol Lajčák v odpovedi na otázku agentúry SITA, či už vysvetlil premiérovi, že Spojené štáty ovplyvňujú aj cenu chleba na Slovensku, čo potvrdzuje súčasná hospodárska kríza, ktorá sa začala v USA. Premiér sa po zvolení Baracka Obamu za prezidenta vyhýbal akejkoľvek reakcii, napokon povedal, že "chlieb lacnejší na Slovensku kvôli tomu nebude.“




Spojené štáty vnímajú Európsku úniu ako hlavného spojenca, povedal Lajčák s odvolaním sa na rozhovory so zahraničnými partnermi a po prejave amerického viceprezidenta Joea Bidena na medzinárodnej bezpečnostnej konferencii v sobotu v Mníchove. "Chcú počúvať naše názory, chcú sa s nami radiť o ďalších krokoch, nemajú pocit, že by mali riešiť veci alebo problémy do budúcnosti jednostranne. Tieto signály my všetci na Slovensku vítame," dodal Lajčák.

Slovenská diplomacia ani pod vedením Lajčáka nemení názor na budovanie americkej protiraketovej obrany USA v Európe. Napriek odmietaniu premiéra Roberta Fica, ktorý to považuje za zbytočné ohrozenie bezpečnosti regiónu, diplomacia podporila budovanie obrany na samite NATO v Bukurešti ako posilnenie bezpečnosti v Európe. Na tento samit sa dnes odvolal aj Lajčák na prvej tlačovej besede vo funkcii ministra. "Naše stanovisko je konzistentné a nemení sa," podotkol.

Česko a Poľsko majú právo dohodnúť sa so Spojenými štátmi na budovaní protiraketovej obrany na ich území. SR zároveň podporuje zahrnutie tohto projektu do kolektívnej obrany členských krajín Severoatlantickej aliancie. Teraz sa čaká na rozhodnutie novej americkej administratívy, či a ako bude budovanie radaru v Česku a protiraketovej základne v Poľsku pokračovať.

Lajčák sa stotožnil aj s odmietavým postojom SR k nezávislosti Kosova. "My neuznávame jednostranne deklarovanú nezávislosť Kosova. Mnohokrát sme odôvodnili prečo," povedal. Pripomenul, že Kosovo neuznali aj ďalšie štyri štáty EÚ - Španielsko, Cyprus, Rumunsko a Grécko.

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Lyžiar z Piešťan narazil do snežného dela v Nízkych Tatrách
<< predchádzajúci článok
V Škótsku pátrajú po nezvestnom Slovákovi, zverejnila Markíza