Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

10. októbra 2009

Lajčák verí, že Lisabonská zmluva bude platiť



Šéf slovenskej diplomacie Miroslav Lajčák verí, že Lisabonskú zmluvu o fungovaní Európskej únie (EÚ) napokon podpíšu všetky členské štáty. Kedy sa tak môže stať, aby mohla platiť, odmietol ...



Zdieľať
BRATISLAVA 10. októbra (WEBNOVINY) - Šéf slovenskej diplomacie Miroslav Lajčák verí, že Lisabonskú zmluvu o fungovaní Európskej únie (EÚ) napokon podpíšu všetky členské štáty. Kedy sa tak môže stať, aby mohla platiť, odmietol špekulovať, pretože "je chúlostivé hovoriť o akýchkoľvek termínoch". "Ja som optimista. Ja verím a prajem si, aby Lisabonská zmluva vstúpila do platnosti, aby proces ratifikácie bol ukončený. Ja to považujem z tých alternatív, ktoré sú pred nami, za jednoznačne najlepšiu," povedal pre agentúru SITA. Poľský prezident Lech Kaczynski zmluvu podpísal v sobotu. Lajčák verí, že napokon ju podpíše aj český prezident Václav Klaus.


Minister vylúčil nátlak EÚ na Poľsko či Česko, kde okrem čakania na názor Ústavného súdu prezident Klaus oznámil ďalšie podmienky, týkajúce sa charty základných práv. "V Európskej únii sa nekomunikuje medzi štátmi tak, že sa niekomu vykrúcajú ruky...V Českej republike v tejto fáze je jasné, že musíme počkať na rozhodnutie Ústavného súdu. To zadefinuje novú politickú situáciu." Lajčák priznal, že neexistuje momentálne medzinárodné fórum, kde by sa európski partneri nepýtali na situáciu s ratifikáciou zmluvy v Česku ako na prvú otázku. "Lídri rozhodujúcich parlamentných strán sú všetci za podpis Lisabonskej zmluvy. Ale rozhodnutie je v rukách prezidenta Klausa," dodal.

Lajčák je presvedčený, že treba dokončiť ratifikácie - proces, ktorému EÚ venuje veľmi veľa času a energie už od roku 2002. "Lisabonská zmluva je tým kompromisom, na ktorom sa 27 krajín dokázalo dohodnúť. Každá z tých 27 krajín môže mať svoje vlastné predstavy, ale tie už by nezískali podporu všetkých. Takže jednoznačne je toto najlepšie, aby konečne sa uvoľnili ruky Európskej únii, aby sa vyjasnili vnútorné mechanizmy, aby sa mohla venovať svojej globálnej úlohe, pretože čím viac času a energie venujete riešeniu svojich vlastných vnútorných záležitostí, tak tým menej vám zostáva, aby ste hrali úlohu globálneho hráča."

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Teherán vyhlásil, že ak sa nedohodnú, tak budú obohacovať urán
<< predchádzajúci článok
Do Egyptu sa vráti päť kradnutých stél