Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

18. mája 2015

Lajčák: V otázke kvót neočakávame žiadne nanútené rozhodnutie pre SR



Európski diplomati sa dnes v Bruseli nezaoberali otázkou možných kvót na prerozdeľovanie migrantov na území EÚ, pozícia Slovenska v tejto otázke je však nemenná. ...



Zdieľať
Miroslav Lajčák Foto: TASR/Pavel Neubauer
Brusel 18. mája (TASR) - Európski diplomati sa dnes v Bruseli nezaoberali otázkou možných kvót na prerozdeľovanie migrantov na území EÚ, pozícia Slovenska v tejto otázke je však nemenná. Uviedol minister zahraničných vecí SR Miroslav Lajčák v rámci zasadnutia Rady EÚ pre zahraničné veci v Bruseli.


Spoločné zasadnutie ministrov zahraničných vecí a obrany EÚ bolo zamerané na politicko-bezpečnostné témy, dôležité z hľadiska záujmov Európy, téma usídľovania a presídľovania utečencov hľadajúcich útočisko v únii však nebola témou dňa.

"Zatiaľ žiadne rozhodnutie EÚ nebolo nanútené proti našej vôli. My hovoríme, že sa treba držať toho, o čom rozhodli lídri na summite v apríli, kde sa hovorí o solidarite a dobrovoľnosti," povedal Lajčák.



Pripomenul, že SR si uvedomuje, že ide o vážny problém, keď päť členských štátov znáša 90 percent imigračného tlaku celej únie. Tieto krajiny si podľa neho vedia predstaviť kvóty na prerozdelenie migrantov, Slovensko však aj napriek prejavom solidarity a snahám byť súčasťou riešenia tejto situácie má obavy o podstate systému kvót.

Šéf slovenskej diplomacie zopakoval, že tadiaľ cesta nevedie, lebo kvóty ešte nezaručia, že sa podarí udržať presídlených ľudí v jednej krajine, ktorá je súčasťou schengenského systému, kde je garantovaná sloboda voľného pohybu.

"My sme tranzitná krajina, nie cieľová. Ako zabrániť, aby takíto ľudia neodišli inde? Máme celý rad otázok, o tom sa ešte bude hovoriť, ale neočakávam žiadne nanútené rozhodnutie, ktoré by nebolo v súlade s pozíciou Slovenskej republiky," skonštatoval Lajčák.

Na otázku, či súhlasí s návrhmi, ktoré už odzneli na Slovensku, že cirkevné zbory a farnosti by mali prijímať ohrozených kresťanov z krajín, kde sú prenasledovaní, Lajčák odpovedal, že nie je rozumné preferovať časť obyvateľstva na základe akejkoľvek etnickej, náboženskej či inej kvalifikácie, lebo tým pádom by sme diskriminovali iných ľudí a to nie je správne.

"Je to vážna téma, o ktorej je dobre diskutovať. Aby sme vyvolali celospoločenskú diskusiu a zistili, ako si občania sami predstavujú riešenie takejto situácie," povedal Lajčák na záver.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Projekt múzea na Slavíne pripraví ministerstvo obrany a magistrát
<< predchádzajúci článok
V Kolumbii si masívny zosuv pôdy vyžiadal desiatky životov