14. mája 2015
Obyvatelia kráčajú po území, kde prebiehala dvojdňová operácia macedónskej polície proti ozbrojenej skupine v macedónskom meste Kumanovo 11. mája 2015. Foto: TASR/APBratislava 14. mája (TASR) - Šéf slovenskej diplomacie Miroslav Lajčák považuje situáciu v Macedónsku za mimoriadne závažnú. Ako poznamenal, ide o kandidátsku krajinu na členstvo v Európskej únii.
"V tejto chvíli by bolo predčasné robiť akékoľvek závery, ale musíme trvať na tom, aby záležitosť bola dôsledne, objektívne a nestranne vyšetrená," uviedol pre TASR.
Macedónske mesto Kumanovo zažilo uplynulý víkend policajný zásah proti ozbrojenej teroristickej skupine, pri ktorom prišlo o život osem policajtov a 14 ozbrojencov albánskej národnosti.
Šéf macedónskej diplomacie Nikola Poposki potvrdil, že časť ozbrojenej skupiny pôsobila v minulosti v macedónskej Národnej oslobodzovacej armáde, ale aj v Kosovskej oslobodzovacej armáde. Macedónski predstavitelia z eskalácie extrémizmu vo svojej krajine nepriamo obvinili Európsku úniu, ktorá podľa nich pridlho bráni Skopje v členstve, keďže za desať rokov s ňou ešte neotvorila prístupové rokovania.
Lajčák s touto kritikou nesúhlasí. Pripomenul, že tak Macedónsko, ako aj ďalšie krajiny západného Balkánu, sú každoročne objektívne hodnotené Európskou komisiou.
"Tá presne definuje pokrok alebo absenciu pokroku v porovnaní s predchádzajúcim rokom. Táto správa by mala slúžiť vládam ako návod na to, ako sa majú správať a na ktoré oblasti sa majú zamerať. Macedónsko presne vie, aké boli výhrady zo strany Európskej únie," podčiarkol.
Krajina sa už dlhší čas zmieta v politickej kríze. Opozícia zverejnila zostrihy audiozáznamov ilegálne odpočúvaných občanov a naznačila, že vláda takto porušila práva tisícov Macedóncov a navyše nezákonne zasahovala do činnosti justície. Žiada za to demisiu premiéra Nikolu Gruevského. Opozícia zároveň pokračuje v bojkote rokovania parlamentu.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR