Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

22. apríla 2015

LAJČÁK: Slovensko je proti povinnému prerozdeľovaniu utečencov



Slovensko je proti akémukoľvek povinnému presídľovaniu utečencov na základe distribučných kľúčov. Uviedol to minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák na dnešnom ...



Zdieľať
Miroslav Lajčák Foto: TASR/AP
Bratislava 22. apríla (TASR) – Slovensko je proti akémukoľvek povinnému presídľovaniu utečencov na základe distribučných kľúčov. Uviedol to minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák na dnešnom zasadnutí parlamentného európskeho výboru.


Eurokomisár pre migráciu a občianstvo Dimitris Avramopulos predstavil návrh 10 opatrení, ktorých cieľom je bezprostredná reakcia na riešenie aktuálnej migračnej situácie. Tie budú východiskom pre prípravu záverov štvrtkového (23.4.) mimoriadneho summitu Európskej únie.

V návrhu sa hovorí o zvážení možnosti pre núdzový relokačný mechanizmus. Z Bruselu však už medzitým zazneli názory, že má ísť o povinné premiestňovanie ako výraz solidarity s Talianskom a Gréckom, ktoré čelia náporu migrantov. "Ale tu je veľa otázok. Ak by sme sa aj dopracovali k nejakým kvótam, Slovensko je tranzitná krajina – čo tých ľudí zavrieme?" reagoval Lajčák s tým, že stanovením kvót sa tento problém nevyrieši. Ako dodal, aj tak by o niekoľko týždňov skončili v krajinách, ktoré sú pre nich najatraktívnejšie. "Ak bude program na to, že si ich budeme brať a rozdeľovať, tak to je najlepšia výzva na to, aby sa to stupňovalo, a nie obmedzovalo," podčiarkol.

Slovensko podporuje presídľovanie na dobrovoľnej báze v rámci schopnosti, kapacít a možností jednotlivých členských štátov. Rovnako je za prijatie progresívnej migračnej politiky na úrovní EÚ, ktorá bude založená na komplexnom prístupe pre zvládanie migračných tlakov.

"Sme solidárni so všetkými problémami Európskej únie. To, že migrácia na nás nedolieha v tej miere, ako dolieha na južné štáty, nič neznamená. Slovensko je tiež hraničnou krajinou Európskej únie a vieme si hypoteticky predstaviť situáciu, že by takýto príval prišiel z východu a v tom prípade by sa nás týkal zásadným spôsobom. Takže tak aj k celej tej debate pristupujeme," uistil Lajčák.

Situáciu označil za o to smutnejšiu, že ide o biznis, pričom z týchto tragických prípadov profitujú veľké siete pašerákov a prevádzačov. Odhaduje sa, že obrat za túto činnosť presahuje 170 miliónov eur, pričom migranti z Afriky platia v prepočte 1000 až 2000 eur za cestu do Európy v starých a niekoľkonásobne predimenzovaných lodiach.

"Jedna z prioritných úloh, ktoré Európska únia musí na seba vziať, je zastaviť tento špinavý biznis. Ak na to používajú lode, tak sa logicky uvažuje o tom, že sa tieto lode zničia. Lenže Európa je založená na princípoch právneho štátu, na to treba mať mandát, všetko to musí byť právne ošetrené," zdôraznil minister s tým, že prvoradou prioritou je zabrániť ďalším úmrtiam nevinných ľudí.

Okrem toho podľa neho treba demotivovať migrantov k masívnemu príchodu do Európy. "Vysvetliť im, že Európa ich nečaká s otvorenou náručou a že toto nie je riešenie ich problému," poznamenal. Únia sa v neposlednom rade musí zamerať aj na riešenie koreňov tohto problému. Lajčák pripomenul, že v krajinách, ako je Sudán, Eritrea, Čad či Niger, treba vstúpiť do intenzívnejšieho kontaktu s ich vládami a žiadať, aby prijali také administratívne opatrenia, aby im ľudia masovo neodchádzali a aby sa snažili riešiť aj hlbšie vnútorné príčiny. "V Líbyi však partnera nemáme," upozornil.

Práve Líbyi sa bude na summite venovať osobitná pozornosť, keďže 90 percent nelegálnych utečencov prichádza k európskym brehom práve cez ňu, pričom to nie sú Líbyjčania.



Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Novotný sa pýta Čižnára, či sa cez schránky neprali špinavé peniaze
<< predchádzajúci článok
Libanon zaviedol povinné bezpečnostné pásy a maximálnu rýchlosť