24hod.sk    Zo zahraničia

21. septembra 2018

Lajčák rokoval s predstaviteľmi OBSE o Ukrajine, chce znížiť napätie



Na snímke Miroslav Lajčák.



Zdieľať
Na snímke Miroslav Lajčák. Foto: TASR/Monika Hipmánová
Bratislava 21. septembra (TASR) - Slovensko chce počas budúcoročného predsedníctva v Organizácii pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) prispieť k znižovaniu napätia na Ukrajine a k zlepšeniu postavenia obyvateľstva poznačeného konfliktom. Na piatkovom rokovaní s predstaviteľmi OBSE to povedal šéf diplomacie Miroslav Lajčák.


"Ukrajina, ako náš bezprostredný sused a zároveň štát, v ktorom pôsobí najväčšia monitorovacia misia OBSE, bude prirodzene figurovať medzi prioritami v rámci nášho nadchádzajúceho predsedníctva," uviedol Lajčák. Základom aktivít bude podľa neho predchádzanie konfliktom, včasné varovanie, ich riešenie a postkonfliktná rekonštrukcia.

Slovensko chce tiež v rámci predsedníctva podporiť existujúce formáty zaoberajúce sa hľadaním riešenia zmrazených a pretrvávajúcich konfliktov – Trilaterálnu kontaktnú skupinu, Normandský formát a Osobitnú monitorovaciu misiu na Ukrajine. Partneri tiež hovorili o scenároch možného vývoja situácie na Ukrajine po budúcoročných prezidentských a parlamentných voľbách.

Lajčák rokoval s osobitným predstaviteľom úradujúceho predsedu OBSE na Ukrajine a pre Trilaterálnu kontaktnú skupinu Martinom Sajdikom, vedúcim Osobitnej monitorovacej misie OBSE na Ukrajine Ertugrulom Apakanom a s riaditeľom Centra OBSE pre prevenciu konfliktov Marcelom Peškom.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli

https://www.24hod.sk/lajcak-rokoval-s-predstavitelmi-obse-o-ukrajine-chce-znizit-napatie-cl618223.html