21. júla 2015
Miroslav Lajčák, archívne foto Foto: TASR/APBrusel 20. júla (TASR) - Minister zahraničných vecí SR Miroslav Lajčák dnes večer v Bruseli predsedal Stabilizačnej a asociačnej rade EÚ-Macedónsko, ktorá nasledovala po rokovaniach Rady EÚ pre zahraničné záležitosti. Touto úlohou ho poverila šéfka európskej diplomacie Federica Mogheriniová, ktorá služobne odcestovala na dvojdňovú oficiálnu návštevu Maroka.
V prípadoch, keď vysoká predstaviteľka EÚ pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku zo služobných dôvodov nemôže predsedať podobným formátom, požiada o zastúpenie predsedajúcu krajinu v EÚ. Tou je v súčasnosti Luxembursko, ktoré však hostí neformálnu konferenciu ministrov vnútra a spravodlivosti z krajín EÚ, pričom SR je jednou z dvoch ďalších krajín v poradí, ktoré preberú štafetu polročného predsedníctva.
Lajčák v tejto súvislosti uviedol, že dnešné rokovanie v mene EÚ s partnermi z Macedónska možno vnímať ako vhodnú prípravu na naše predsedníctvo v EÚ v druhom polroku 2016.
Podľa jeho slov pokiaľ ide o súčasný stav vzťahov medzi EÚ a Macedónskom, treba to vnímať v dvoch rovinách. Prvou je plnenie technických kritérií vyplývajúcich z asociačného a stabilizačného procesu, zatiaľ čo druhý vyplýva z riešenia zložitej politickej situácie v Skopje.
Obe témy sa prelínali dnešnými rokovaniami v Bruseli, pričom eurokomisár pre susedskú politiku Johannes Hahn dal jasný odpočet krokov a úloh, ktoré musia Macedónci splniť v jednotlivých oblastiach.
Šéf macedónskej diplomacie Nikola Poposki vyjadril nádej, že súčasná politická dohoda sa odzrkadlí v priaznivej hodnotiacej správe Európskej komisie o integračnom pokroku Macedónska. Lajčák však upozornil, že k tomu nedôjde, ak macedónska strana nebude dôsledne implementovať dohodu z 2. júna a protokol z 15. júla.
"Jedno bez druhého by znamenalo, že táto krajina sa nemôže hýbať dopredu. Chceli sme ubezpečenie od našich partnerov, že budú postupovať v duchu toho, k čomu sa politickí lídri zaviazali," uviedol Lajčák v rozhovore pre TASR.
Na otázku, či je najnovšia politická dohoda macedónskych politických strán udržateľná, Lajčák uviedol, že každá dohoda je taká pevná, aká je vôľa zúčastnených strán ju dodržiavať a taká vratká, ako je chýbajúca vôľa.
Lajčák spresnil, že EÚ teraz môže konkrétne sledovať postupnosť krokov pre normalizáciu situácie v Macedónsku. Už v polovici augusta má prísť prvý krok v podobe zriadenia volebnej komisie, v septembri sa očakáva návrat opozície do parlamentu a vymenovanie špeciálneho prokurátora. Cieľom sú objektívne, spravodlivé a demokratické parlamentné voľby naplánované na 24. apríla 2016, ktoré podľa Lajčáka nesmú byť
"spochybniteľné".
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR