Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

24. júla 2007

Ľadovým jaskyniam horúčavy veľmi neškodia



KOŠICE 24. júla (WEBNOVINY) – Podľa vyjadrenia speleoklimatológa Slovenskej správy jaskýň (SSJ) Liptovský Mikuláš Jána Zelinku horúčavy nemajú veľký negatívny vplyv na topenie ľadu v Dobšinskej ľadovej jaskyni a ...



Zdieľať

KOŠICE 24. júla (WEBNOVINY) – Podľa vyjadrenia speleoklimatológa Slovenskej správy jaskýň (SSJ) Liptovský Mikuláš Jána Zelinku horúčavy nemajú veľký negatívny vplyv na topenie ľadu v Dobšinskej ľadovej jaskyni a Demänovskej ľadovej jaskyni. „Teplý vzduch nemá veľkú šancu dostať sa do ľadovej jaskyne, kde je vzduch studený a ťažší ako teplý a tvorí prirodzenú bariéru, takže nehrozí intenzívnejšie topenie ľadu. Väčšie riziko predstavujú intenzívne týždňové teplé dažde, lebo voda prenikajúca z povrchu zeme do podzemných jaskynných priestorov by mohla spôsobiť topenie ľadu,“ vysvetlil Zelinka. Dobšinská ľadová jaskyňa patrí k najvýznamnejším ľadovým jaskyniam na svete a objem ľadu v nej dosahuje vyše 110 000 kubických metrov.

Ako informoval Zelinka, SSJ venuje veľkú pozornosť skúmaniu a dlhodobému monitoringu jaskýň so zameraním na geológiu, geomorfológiu, hydrológiu, speleobiosféru a speleoklimatológiu a ochranu. „Dlhodobé sledovanie a monitoring nám umožňujú hodnotiť vplyv globálnych zmien, napríklad otepľovania, ale aj lokálneho znečistenia životného prostredia, najmä pôdy a vody, aj hodnotiť vplyv návštevníkov v závislosti od ich počtu a frekvencie vstupov na jaskynné systémy a sledovať stabilizáciu pomerov po ich odchode, ako aj ďalšie iné ukazovatele,“ povedal Zelinka.

V súčasnosti SSJ realizuje v spolupráci s bratislavskou spoločnosťou MicroStep – MIS projekt Integrovaný inteligentný monitorovací systém s diaľkovým prenosom informácií do serverových databáz SSJ v Litovskom Mikuláši pre päť jaskýň s nákladom 15 miliónov korún. Ako uviedol Zelinka, systém už funguje v Gombaseckej jaskyni, Domici, od 10. mája tohto roka v Demänovskej ľadovej jaskyni. „Teraz pripravujeme systém pre Dobšinskú ľadovú jaskyňu, nainštalovať ho chceme po 30. septembri.“ Tento monitorovací systém zabezpečí kontinuálnosť meraní a diaľkový prenos nazbieraných informácií do centrálneho počítača SSJ. „Skvalitní a uľahčí našu prácu, pričom vďaka kontinuálnosti meraní sa spresnia aj výsledky,“ povedal Zelinka.

Na Slovensku je okolo 5 400 jaskýň. Iba 16 je prístupných širokej verejnosti, pričom až šesť z nich je zaradených do zoznamu svetového prírodného dedičstva – Dobšinská ľadová jaskyňa, Domica, Gombasecká jaskyňa, Jasovská jaskyňa, Krásnohorská jaskyňa a Ochtinská aragonitová jaskyňa, všetky v Košickom kraji.

Podrobnejšie informácie o jaskyniach získajú záujemcovia na internetovej stránke www.ssj.sk.

SITA


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Michal Malátný dostal hlavnú rolu v novej českej komédii
<< predchádzajúci článok
V okolí Smokovcov sa potuluje medvedica s tromi mladými