Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

25. októbra 2016

L. SÓLYMOS: Ochrana prírody sa stáva nevyhnutnosťou tu a teraz



Na archívnej snímke minister životného prostredia SR László Sólymos.



Zdieľať
Na archívnej snímke minister životného prostredia SR László Sólymos. Foto: TASR - Erika Ďurčová
Bratislava 25. októbra (TASR) - K ochrane prírody sa musíme postaviť inak a práve politici na národnej i komunálnej úrovni musia byť lídrami v procese zmeny, ktorá má dospieť k tomu, aby sa ochrana životného prostredia stala prirodzeným postojom. V úvode dnešnej medzinárodnej konferencie Mestá a voda, konanej v Bratislave, to uviedol minister životného prostredia SR László Sólymos (Most-Híd).


"Ak dokážeme zmeniť naše myslenie my ako politici, dokážeme tým ovplyvňovať aj zmýšľanie občanov," upozornil v súvislosti s názorom o nevyhnutnosti ochrany prírody a životného prostredia šéf envirorezortu. Verí, že takýto signál vydá aj dnešná bratislavská konferencia, ktorá sa venuje téme vodného manažmentu v urbánnom prostredí. Sólymos poukázal na to, že práve voda a vodné hospodárstvo je oblasťou, v ktorej sa čoraz viac prejavujú klimatické zmeny.

"Hoci sa v tejto oblasti urobil v Európskej únii v predchádzajúcich rokoch významný pokrok, stále je to málo, voda je v dôsledku zmeny klímy i narastajúcom dopyte po kvalitnej pitnej vode pod neustále väčším tlakom," pripomenul minister.

Ochranu vody a tému vodného hospodárstva je preto podľa jeho presvedčenia potrebné oveľa viac začleňovať aj do iných regionálnych politík, ako je poľnohospodárstvo, energetika, vodná doprava, cestovný ruch, rybné hospodárstvo. "Žiadne opatrenie súvisiace s ochranou vody však nebude dostatočne účinné, ak nepresvedčíme o tom verejnosť. Jej zapojenie do vodohospodárskej problematiky je nevyhnutným predpokladom úspešného riešenia," zdôraznil Sólymos, s tým, že manažment vody je jednou z prioritných tém slovenského predsedníctva v Rade EÚ, v rámci ktorého sa konferencia koná.

Stretnutie odborníkov, predstaviteľov samospráv i podnikateľského sektora je pokračovaním predchádzajúcej konferencie v holandskom meste Leeuwarden, ktorá sa konala vo februári tohto roka v období holandského predsedníctva. Bratislavská konferencia je jej tematickým pokračovaním.

Medzinárodná konferencia Mestá a voda sa dnes uskutočnila v Zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca v Bratislave. Podujatie sa zameriava najmä na konkrétne problémy a uplatňovanie najlepších možných riešení miestnych politík v oblasti manažmentu vody a je určená starostom, primátorom a predstaviteľom európskych miest, ako aj širšej zahraničnej i slovenskej odbornej verejnosti. V Bratislave 25. októbra 2016. Foto: TASR - Dano Veselský


Rozdelená je do troch tematických blokov a venuje sa udržateľnému vodnému manažmentu v mestách, urbanistickým vzťahom miest k vodným tokom a plochám a výzvam, ktorým čelia mestá v spojitosti s vodou, jej nedostatkom, nevhodnou kvalitou či prebytkom v podobe povodní.

Bratislavská konferencia je zameraná najmä na konkrétne problémy a "best practice", teda uplatňovanie najlepších možných riešení miestnych politík v oblasti manažmentu vody. Súčasťou konferencie Mestá a voda je aj bohatý sprievodný program pre verejnosť na posilnenie účinku významu ekologickej udržateľnosti kolobehu vody v meste.

Verejnosť si môže pozrieť výstavu fotografií vodárenských nádrží Slovenska na Nádvorí sv. Juraja v Primaciálnom paláci či expozíciu mobilného protipovodňového hradenia, tiež navštíviť Vodárenské múzeum v Bratislave alebo absolvovať exkurziu na ostrov Sihoť.

Konferencia sa realizuje s podporou Európskej komisie pod záštitou UNESCO, predsedníctva SR v Rade EÚ a Ministerstva životného prostredia SR.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
V Bratislave skočil z Mosta SNP muž do Dunaja
<< predchádzajúci článok
Srbi majú podozrivých z účasti na pokuse o sprisahanie v Čiernej Hore