07. júna 2016
Na snímke minister životného prostredia SR László Sólymos (uprostred) spolu s ocenenými počas odovzdávania cien osobnostiam a subjektom, ktoré sa významným spôsobom zaslúžili o ochranu a starostlivosť o životné prostredie v Moyzesovej sieni Filozofickej fakulty Univerzity Komenského, 7. júna 2016 v Bratislave. Foto: TASR - Jakub KotianBratislava 7. júna (TASR) – Modernizácia spoločnosti nesmie napredovať na úkor životného prostredia. Prírodu si treba chrániť a nikomu nesmie byť ľahostajné, čo sa deje naokolo. Slováci by na to mali viac myslieť. Povedal to dnes minister životného prostredia László Sólymos (Most-Híd) v Bratislave pri slávnostnom oceňovaní súčasných a niekdajších zamestnancov rezortných a príspevkových organizácií. Ocenení dokázali podľa ministra šíriť v spoločnosti environmentálne povedomie a ich činnosť bola v oblasti životného prostredia prínosom.
Sólymos oceňoval v troch kategóriách. Odovzdával Cenu ministra životného prostredia (jednotlivec, kolektívy), Čestné uznanie a Ďakovný list. Cenu dostalo 32 jednotlivcov a dva kolektívy. "
Dôležité úlohy v rezorte nie je možné napĺňať bez odborníkov nadšených pre svoju prácu, ich úsilie si veľmi vážim," povedal na adresu ocenených. Niektorí riešia napríklad problematiku zásobovania pitnou vodou v obciach, aktívne sa podieľali pri protipovodňovej ochrane či rekonštrukciách ochranných hrádzí alebo pomáhali modernizovať čistiarne odpadových vôd.
"
Potešilo ma to. Oplatí sa robiť to, čo človeka baví. Je fajn, že si moju prácu všimli," povedala Emília Mišíková Elexová, ktorá od Sólymosa dostala cenu ministra v kategórii jednotlivci. Mišíková Elexová sa dlhé roky venuje vedecko-výskumnej práci v oblasti hydrobiológie. Slováci by si podľa nej mali vodu viac vážiť. "
Vzťah k prírode ešte nie je silno zakorenený v našom vedomí. Treba to pestovať odmalička, vychovávať k tomu už deti v škôlkach," myslí si.
Podobný názor má i Danka Šubová, dlhoročná riaditeľka Slovenského múzea ochrany prírody a jaskyniarstva v Liptovskom Mikuláši. Taktiež získala cenu ministra v kategórii jednotlivci. Šubová chodí prednášať študentom základných a stredných škôl či seniorom. "
Vzťah k prostrediu treba dostať z hlavy do srdca. Všetci máme plné ústa rád, treba to však ešte poriadne zaviesť do praxe. Deti by mali mať z prírody viac zážitkov, vzťah k prostrediu pomôže vypestovať i osobný vzor," povedala.
Cenu ministra v kategórii jednotlivci získali okrem Šubovej a Mišíkovej Elexovej aj Andrej Fedorko, Alexander Féher, Pavel Liščák, Rudolf Sýkora a Marián Šturcel. Sólymos dal cenu i kolektívu Oddelenia aplikovanej technológie nerastných surovín Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra, regionálnemu centru Košice a Slovenskému múzeu ochrany prírody a jaskyniarstva v Liptovskom Mikuláši.
Ďakovný list ministra životného prostredia získali Jozef Benko, Ladislav Glinda, Daniela Hančíková, Anna Harabinová, Katarína Chalupková, Adrián Kováč, Ján Kubička, Mária Michalcová, Peter Porubský, Alexander Ruhás, Štefan Vlník a Andrea Vranovská.
Čestné uznanie dostali Radoslav Bujnovský, Ladislav Csicsay, Jana Durkošová, Anna Gaálová, Magda Gajanová, Jaromír Helma, Tibor Karnay, Ružena Katonová, Jana Kvašsayová, Marta Lucinkiewiczová, Gejza Makács, Gabriela Reková a Pavol Šťastný.
Cenu ministra životného prostredia udeľuje envirorezort ako nefinančné čestné ocenenie za mimoriadne výsledky alebo dlhoročný prínos v starostlivosti o životné prostredie a rozvoji environmentalistiky už od roku 1999. Slávnostný akt sa koná každoročne pri príležitosti Svetového dňa životného prostredia.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR