Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

08. októbra 2014

Kyjev sa možno pre dodávky plynu obráti na súd v Štokholme



Ilustračná snímka



Zdieľať
Ilustračná snímka Foto: TASR/AP
Kyjev 8. októbra (TASR) - Ukrajinská vláda sa možno obráti na arbitrážny súd v Štokholme s cieľom dosiahnuť stanovenie dočasných podmienok a ceny pre dodávky ruského plynu na Ukrajinu, ak sa jej v rámci trojstranných rokovaní nepodarí docieliť predbežnú dohodu s Ruskom. Povedal to dnes ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk. Informovali o tom agentúry Reuters a RIA Novosti.


Európska únia (EÚ) sa v rámci trojstranných rokovaní snaží docieliť dohodu o dodávkach ruského plynu na Ukrajinu a zabrániť tak možným problémom počas zimných mesiacov. Ruský Gazprom totiž od polovice júna Ukrajine plyn nedodáva, pričom dodávky zastavil potom, ako sa s Kyjevom nedohodol na splatení dlhu za predchádzajúce dodávky ani na nových cenách. Ruská spoločnosť stanovila výšku dlhu za dodaný plyn na 5,3 miliardy USD (4,2 miliardy eur).

Kyjev v súčasnosti čaká na rozhodnutie arbitrážneho súdu v Štokholme v súvislosti s dohodou medzi Ukrajinou a Gazpromom z roku 2009. Tá stanovila cenu za dodávky plynu pre Ukrajinu na 485 USD/1000 kubických metrov, čo je podľa Kyjeva prehnaná cena, podstatne vyššia, než je cena trhová. Do rozhodnutia súdu ale potrebuje nájsť riešenie na zimné obdobie.

"Máme pripravené dva varianty na riešenie tohto problému," povedal Jaceňuk. Prvým je podľa neho spoločný postup s Európskou komisiou (EK) s cieľom dosiahnuť dočasnú dohodu s Ruskom, než súd v Štokholme vynesie konečný verdikt v spore medzi Gazpromom a Naftogazom. Ak sa však takúto dohodu v rámci trojstranných rokovaní uzatvoriť nepodarí, potom sa Ukrajina podľa premiéra obráti na súd (v Štokholme), aby ten do stanovenia konečného verdiktu o spomínanom spore stanovil dočasnú cenu a podmienky dodávok zemného plynu z Ruska. Jaceňuk zároveň uviedol, že čo sa týka platieb za dodávky plynu, mohla by ich pomôcť zafinancovať Európska banka pre obnovu a rozvoj (EBOR).

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Lukoil sa snaží získať úver od zahraničných bánk
<< predchádzajúci článok
Českým aktivistom sa nepáči vlažný postoj vlády k Putinovmu Rusku