Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

20. apríla 2014

Kyjev chce znížiť závislosť od dovozu ruského plynu



V úsilí znížiť závislosť od dovozu plynu z Ruska sa Ukrajina snaží prilákať investície do obnoviteľných zdrojov energie, pričom najväčšie šance vidí v biomase. ...



Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR/Gazprom
Kyjev 20. apríla (TASR) - V úsilí znížiť závislosť od dovozu plynu z Ruska sa Ukrajina snaží prilákať investície do obnoviteľných zdrojov energie, pričom najväčšie šance vidí v biomase. Informovala o tom agentúra Bloomberg.


Ukrajina patrí k štátom s vysokou závislosťou od dovozu plynu z Ruska, no po zosadení proruského prezidenta Viktora Janukovyča a neskoršej anexii Krymu Moskvou vznikli obavy, že dodávky sa zastavia. Toto riziko vzrástlo ešte viac potom, ako Rusko upozornilo, že Ukrajina nezaplatila za predchádzajúce dodávky plynu a navyše, cenu za plyn na 2. kvartál Gazprom Ukrajine prudko zvýšil.

Jedným z riešení, ktoré by do budúcnosti mohlo ruský plyn čiastočne nahradiť, je podľa ukrajinských predstaviteľov domáca produkcia obnoviteľných zdrojov energie. Na ukrajinskom veľvyslanectve vo Washingtone sa preto koncom tohto týždňa uskutočnila konferencia o potenciáli Ukrajiny v tejto oblasti. Ukrajinský veľvyslanec v USA Oleksander Motsyk vyzval na investície USA a Európskej únie do energetiky na Ukrajine, aj keď uznáva, že vzhľadom na súčasnú politickú a ekonomickú klímu sa riziko pre investorov do určitej miery zvýšilo.

To potvrdzujú aj zástupcovia amerických organizácií. "Zdroje tam sú, no najväčšou výzvou bude prilákať kapitál," povedal na konferencii Todd Foley z Americkej rady pre obnoviteľné zdroje.

Zástupcovia ukrajinského energetického inštitútu EIR Center, ktorí sa na konferencii tiež zúčastnili, uviedli, že najsľubnejšími formami obnoviteľných zdrojov energie na Ukrajine sú biomasa a bioplyn. Podľa riaditeľa centra Vadyma Glamazdina Ukrajina už pracuje na vytvorení strategických partnerstiev s americkými spoločnosťami, Kyjev však zatiaľ potenciálne firmy nemenoval.

Glamazdin je presvedčený, že v prípade adekvátnych investícií by sa obnoviteľné zdroje energie mohli do roku 2030 podieľať na výrobe elektriny na Ukrajine približne 15 %. V súčasnosti dosahuje ich podiel okolo 2 %.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Sýrsky prezident navštívil kresťanské pútnické mesto Malúla
<< predchádzajúci článok
Helena Mezenská kontinuálne pokračuje v tretej petícii