Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

10. marca 2011

Kultúrnym protestom proti oslave Slovenského štátu



Kultúrny protest Dosť bolo ticha chce od piatka 11. marca do utorka ...



Zdieľať
bez nazvu Účastníci, ktorí spomínali na vznik Tisovho Slovenska, 71. výročie vzniku Slovenskej republiky (1939-1945)Foto: SITA/Ľudovít VaniherBRATISLAVA 10. marca (WEBNOVINY) - Kultúrny protest Dosť bolo ticha chce od piatka 11. marca do utorka 15. marca reagovať na pochody a oslavy vojnového Slovenského štátu. "Kultúrne akcie a diskusie sú kultivovaným protipólom voči stádovitému pochodu využívajúceho slobodu slova na oslavu režimu, ktorý toto základné právo demokratickej spoločnosti potláčal," uvádza sa v tlačovej správe k podujatiu. Organizátori pripravili v Bratislave sériu filmových projekcií, diskusií a koncertov, ktoré majú poukázať nielen na zločiny napáchané nacistickým režimom aj na súčasné prejavy neznášanlivosti a netolerancie.


Séria podujatí sa začne v piatok večer koncertom českých kapiel Los Perdidos a Bessar Unggas v klube Intergalaktická obluda. V sobotu sa v Open Gallery na Baštovej ulici začne trojdňový maratón filmov a diskusií, v pondelok sa program rozšíri aj do kníhkupectva Artforum na Kozej ulici. Medzi hosťami jednotlivých akcií bude bývalý disident Fedor Gál, sociológ Vladimír Krivý, politológ Grigorij Mesežnikov, historici Ivan Kamenec a Katarína Zavacká či spisovateľ Peter Getting. Podrobný program nájdu záujemcovia na webovej stránke www.dostboloticha.sk.

Kultúrne akcie spoločne pripravili Slovenský filmový ústav, Židovská náboženská obec, Nadácia otvorenej spoločnosti, kníhkupectvo Artforum, občianske združenie Človek v ohrození, Dokumentačné stredisko holokaustu, Ľudia proti rasizmu a klub Intergalaktická obluda.

Vojnová Slovenská republika vznikla 14. marca 1939 ako historicky prvý štát Slovákov, jej suverenita bola však silne obmedzená ochrannou zmluvou s hitlerovskou treťou ríšou. Medzi najväčšie stigmy tohto štátu patrí vyvezenie tisícov vlastných občanov do koncentračných táborov, kde väčšina z nich zahynula.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Aktivistom sa petícia za Nové PKO nepozdáva
<< predchádzajúci článok
Z okolitých mien bola najstabilnejšia česká koruna