Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

18. júna 2015

Kukan: SR je člen EÚ nielen pri rozdávaní peňazí, ale aj pri riešení



Najvážnejšie krízové udalosti v Európskej únii za posledných päť rokov boli hlavnou témou debaty s mladými Slovákmi v Bruseli, ktorú v stredu večer pripravil slovenský europoslanec ...



Zdieľať
Eduard Kukan Foto: TASR
Brusel 18. júna (TASR) - Najvážnejšie krízové udalosti v Európskej únii za posledných päť rokov boli hlavnou témou debaty s mladými Slovákmi v Bruseli, ktorú v stredu večer pripravil slovenský europoslanec Eduard Kukan (SDKÚ) so svojím hosťom, vedúcim Stáleho zastúpenia SR pri EÚ Ivanom Korčokom.


Slovenský veľvyslanec pri EÚ pripomenul, že po prekonaní ústavnej krízy, ktorá súvisela s prijatím Lisabonskej zmluvy, a po hľadaní spoločných európskych odpovedí, ako prekonať finančnú a dlhovú krízu, je EÚ iná, ako keď sme do nej vstupovali v roku 2004. Ďalšími krízami, ktorým musí EÚ čeliť, sú podľa oboch situácia na Ukrajine a masový príliv imigrantov do Európy.

Kukan, ktorý je v Európskom parlamente (EP) členom výboru pre zahraničnú politiku, upozornil, že po Sýrčanoch sú druhou najpočetnejšou skupinou utečencov obyvatelia Eritrey. Ide o jednu z najchudobnejších krajín Afriky, ktorá trikrát bojovala s Etiópiou, od ktorej sa odtrhla. Tamojší ľudia utekajú pred chudobou a diktatúrou, pričom geograficky to z Afrického rohu do Európy nemajú tak ďaleko.

"Je správne, že EÚ chce riešiť príčiny celého problému na africkej pôde, ale bude to trvať dlho. Neriešil by som to vojenskými zásahmi, skôr efektívnou pomocou v hospodárskej oblasti, plánovane a cielene pomáhať a pozdvihnúť životnú úroveň obyvateľstva, čím by hlavný dôvod ich úteku odpadol," uviedol Kukan.

Pripomenul, že ak sa Európskej únii vďaka námornej operácii Atalanta v posledných rokoch podarilo zlikvidovať vyčíňanie pirátov v okolí Afrického rohu, podobný scenár by sa mal zaviesť aj voči pašerákom ľudí, ich lodiam a vôbec organizovaným sieťam profitujúcim z biedy migrantov. EÚ by najmä mala konať rýchlo a presvedčiť, že vie pribrzdiť príliv ďalších utečencov.

Na adresu povinných kvót pre azylantov v krajinách EÚ slovenský europoslanec konštatoval, že ide o nepremyslený ťah, ktorý ťažko vysvetľovať občanom a voličom. Situácia je však podľa neho taká, že tisíce nových migrantov v EÚ už máme a trpia tým najmä krajiny ako Grécko a Taliansko, ktoré pochopiteľne žiadajú EÚ o pomoc.

"Bol by som ale kritický voči Rade (EÚ), lebo nie poslanci Európskeho parlamentu prijímajú rozhodnutie. Nám všetci nadávajú za to, ako sme zahlasovali, ale to nemá žiadnu právnu moc. Toto bolo rozhodnutie rady, členských štátov, kde bola aj slovenská vláda. Poprosil by som, nech ministrom píšu naši voliči, nie iba nám poslancom, to nie je voči nám celkom férové," opísal Kukan situáciu.

Pripomenul, že návrh na zavedenie kvót sa snaží byť systémovým riešením, čo mnohé štáty kritizujú, ale neporadia, ako túto situáciu riešiť. Okrem toho počet nelegálnych migrantov badateľne narastá aj u našich susedov v Maďarsku, kam prichádzajú utečenci z Balkánu, a v Poľsku, kde je čoraz viac nelegálnych prisťahovalcov z Ukrajiny.

"Slovensko je členom EÚ nielen vtedy, keď sa rozdávajú peniaze alebo keď sa niečo získava. Problém utečencov je celoeurópsky. Slovensko ako člen EÚ by sa malo o to oveľa viac zaujímať a viac sa angažovať," upozornil Kukan. A vyzval Slovákov, aby zbytočne nepodliehali fámam o príchode vrahov a násilníkov z radov utečencov. Takéto fámy podľa neho len podporujú vplyv rôznych neonacistických a xenofóbnych hnutí.

Slováci by sa podľa neho mali zamyslieť aj nad tým, že Írsko, ktoré má výnimku z azylovej politiky EÚ, alebo nečlenské štáty únie ako Lichtenštajnsko, Nórsko a Švajčiarsko prejavili ochotu pomôcť a prijať časť azylantov z Grécka a Talianska. Bez zbytočných rečí.

"Toto treba vysvetliť našim ľuďom. Naučme sa trochu európsky premýšľať, ide tu o celoeurópsky problém," uviedol v závere Kukan.



Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
KALIŇÁK: Andrej Kiska nás pochválil viac ako Ivan Gašparovič
<< predchádzajúci článok
Viliam Čislák nesúhlasí s prezidentovou kritikou zdravotníctva