Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

01. októbra 2016

Kukan: Bosnianske referendum uškodilo vzťahom s EÚ



Referendum v bosnianskej Republike srbskej sa negatívne prejaví na vzťahoch s európskymi inštitúciami, uviedol dnes pre TASR poslanec Európskeho parlamentu (EP) Eduard Kukan. Daytonský ...



Zdieľať
Eduard Kukan Foto: TASR
Brusel 1. októbra (TASR) - Referendum v bosnianskej Republike srbskej sa negatívne prejaví na vzťahoch s európskymi inštitúciami, uviedol dnes pre TASR poslanec Európskeho parlamentu (EP) Eduard Kukan. Daytonský systém podľa neho bude treba zmeniť.


"Milorad Dodik dal naozaj facku všetkým, ktorí ho upozorňovali, že referendum je protiústavné," skonštatoval europoslanec Kukan.

Na jednostranné kroky bosnianskej Republiky srbskej, na čele ktorej stojí prezident Dodik, zareaguje aj EP plánujúci prijať rezolúciu. V nej uvedie, že Brusel do budúcnosti počíta so vstupom Bosny a Hercegoviny do EÚ, ale len v prípade, ak krajina zostane jednotná, dodal Kukan.

Bosnianski Srbi minulý týždeň v referende takmer jednomyseľne schválili zachovanie svojho štátneho sviatku. Hlasovanie sa konalo napriek verdiktu ústavného súdu v Sarajeve, ktorý zakázal oslavy tradičného Dňa štátnosti aj samotné referendum. Podľa ústavného súdu je tento dátum diskriminačný voči bosnianskym Moslimom a katolíckym Chorvátom, keďže pripadá na srbský pravoslávny sviatok.

Slovenský europoslanec otvoril aj otázku Daytonskej dohody, ktorá po vojne v 90. rokoch priniesla do Bosny mier a ústavný poriadok upravujúci fungovanie tohto mnohonárodného štátu. Podľa Kukana sa však ukazuje, že Dayton bráni Bosne v rozvoji a v riešení aktuálnych problémov, preto navrhuje bosniansky ústavný systém zmeniť. Nazdáva sa, že by to krajine mohlo pomôcť pri integrácii do EÚ. Na druhej strane sa obáva, že nájdenie novej dohody – obdoby Daytonu – by bolo veľmi komplikované.

Bosna a Hercegovina s hlavným mestom Sarajevo pozostáva od roku 1995 z dvoch častí – z Republiky srbskej a Federácie Bosny a Hercegoviny. Republika srbská obývaná prevažne etnickými Srbmi sa netají snahou o odtrhnutie od Sarajeva, o ktorom v roku 2018 plánuje hlasovať v referende.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Turecko predĺžilo o rok mandát na bojové operácie v Sýrii a Iraku
<< predchádzajúci článok
Festival súčasného umenia Biela noc znovu rozžiaril Košice