Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

18. novembra 2005

Kto vlastne stvoril pozemský život?





Zdieľať
Svetová databanka záhad sa pomaly otvára, ale doposiaľ sa vedci nedokázali zhodnúť na tom, či bol počiatok existencie spôsobený iba priaznivým zhlukom chemických reakcií a fyzikálnych síl, alebo či do nej zasiahla akási transcendentná bytosť. Britský filozof a vedec Charles Thaxton tvrdí, že jedinou rozumnou možnosťou vysvetlenia záhady zrodu života môže byť výhradne inteligentná príčina.

Rozpory okolo zrodu života na našej planéte v podstate trvajú už od roku 1950, keď americký vedec Stanley Miller chcel dokázať v laboratórnych podmienkach napodobniť atmosféru dávnej Zeme a vystaviť ju energii (Oparinova hypotéza z roku 1924). Jednoduchým experimentom v hermeticky uzavretej sklenenej aparatúre naplnenej horúcou vodou, amoniakom, metánom, vodíkom a imitovanými bleskmi dosiahol to, že za niekoľko dní sa mu tam objavili z aminokyselín stavebné kamene bielkovín. Toto zistenie pôsobilo ako ohromujúci dôkaz, že život vznikol jednoduchými reakciami v tzv. probiotickej polievke.
Reakcie na Millerov pokus boli zo strany znalcov aj verejnosti mimoriadne priaznivé. Chemik Wiliam Day ho opísal ako skúšku, ktorá prelomila doterajšie bariéry a dokázala, že počiatok bytia nebol náhodnou, ale nevyhnutnou udalosťou.
Pokusy pokračovali ďalej, ale u Millera sa nič nové neobjavilo. Stali sa síce súčasťou učebníc, ale v osemdesiatych rokoch prišla studená sprcha: zistilo sa totiž, že syntéza RNA (ribonukleová kyselina) by bola za podmienok, ktoré pravdepodobne prevládali v čase vzniku života, mimoriadne ťažká. Boli spochybnené aj Millerove pokusy, lebo prírodovedci dospeli k názoru, že atmosféra dávnej Zeme nikdy neobsahovala významné množstvo amoniaku, metánu ani vodíka. Okrem toho výskum kráterov na Mesiaci dokladá, že naša planéta bola opakovane pustošená obrovskými meteoritmi a kométami. Christopher McKay z výskumného ústavu NASA nakoniec vyhlásil, že život nevznikol podľa Millerovej teórie.
Významný britský filozof a fyzkálny chemik Michael Polanyi vo svojom článku Život za hranicami chémie a fyziky z roku 1967 píše, že obe vedy môžu zodpovedne vysvetliť v prírode všetko, vynímajúc človekom vytvorené stroje a živé systémy.
„Zatiaľ čo operácie každej časti automobilu môžu byť vysvetlené v rámci obvyklých hraníc prírodných zákonov, existencia vozidla vyžaduje vysvetlenie, ktoré ich presahuje. Jeho chod je umožnený pôsobením zákonov fyziky a chémie za výrazne obmedzujúcich podmienok, ktoré musel ktosi stanoviť.“ To isté platí aj pre živé systémy: operácie v nich prebiehajúce môžeme dobre chápať, ale ich vznik vzdoruje jednoduchému chemickému a fyzikálnemu vysvetleniu. Zdroj informačne bohatých počiatočných podmienok leží mimo ríše exaktných náuk.
Existuje niečo, čo by mohlo potvrdiť, že život v minulosti na Zemi vznikol pod vplyvom inteligencie? Štruktúra DNA je úspešne preverená, je dokázané aj to, že je nositeľom genetickej správy a dáva ďalším výskumom o pôvode človeka úplne nový význam. Ako však vznikli „prvé informačné molekuly“? Najlogickejšia úvaha je podľa bádateľov, že v tom čase musela pôsobiť nejaká forma inteligencie, ktorú zatiaľ nedokážeme identifikovať pomocou vedeckej analýzy. Všetko, čo sa dá rozumne predpokladať, je, že za tvorbu informácie v molekule DNA zodpovedá inteligentná sila. Život tak nutne musel vzniknúť z „niekoho“ a nie z „niečoho“.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Tokiu hrozí totálna skaza (18. 11. 2005)
 Zničenie biblických miest (18. 11. 2005)



nasledujúci článok >>
Tokiu hrozí totálna skaza
<< predchádzajúci článok
Jennifer Aniston: Muž roka hore bez!

Kto vlastne stvoril pozemský život? - diskusné fórum čitateľov

To to trvalo ;-)20.11. 8:14:42