Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

19. novembra 2011

Kto, komu a koľko dlhuje



Drvivá väčšina vyspelých krajín sveta je vysoko zadlžených. Dlžníkom dominujú predovšetkým krajiny používajúce spoločnú európsku menu. Portál britskej stanice BBC v tejto ...



Zdieľať
peniaze BRATISLAVA 19. novembra  - Drvivá väčšina vyspelých krajín sveta je vysoko zadlžených. Dlžníkom dominujú predovšetkým krajiny používajúce spoločnú európsku menu.


Portál britskej stanice BBC v tejto súvislosti v piatok priniesol graf, kto, komu a koľko dlhuje, aké je zadlženie na jedného obyvateľa jednotlivých krajín a taktiež riziko nesplatenia. Tabuľka odhaľuje vzájomné prepojenie medzi jednotlivými krajinami.

Ako BBC pripomína, sumy predstavujú dlhy voči bankám konkrétnych krajín a nie vládam. Údaje čerpá zo Svetovej banky, Medzinárodného menového fondu, Banky pre medzinárodné platby a OSN a sú platné k júnu 2011. Do tabuľky zaradila Grécko, Taliansko, Španielsko, Portugalsko, Írsko, Francúzsko a Nemecko ale aj USA, Veľkú Britániu a Japonsko.


Gréci najviac dlhujú Francúzom

Podľa zverejnených údajov Gréci so zahraničným dlhom takmer 400 miliárd eur najviac dlhujú francúzskym bankám a to viac ako 40 miliárd eur, kým Nemcom takmer 16 miliárd. Grécke dlhy voči ostatným krajinám eurozóny predstavujú neporovnateľne nižšie čísla - napríklad Portugalcom Gréci dlhujú sedem miliárd, Talianom iba necelé tri miliardy.

Druhá najviac zadlžená krajina eurozóny v pomere k hrubému domácemu produktu Taliansko má zahraničný dlh takmer dva bilióny eur. Suverénne najviac, takmer 310 miliárd eur, dlhujú Taliani Francúzom, nasledujú nemecké banky s podielom 120 miliárd. S odstupom nasledujú Briti s viac ako 50 miliardami a USA s Japonskom s viac ako 30 miliardami.

Tretie v poradí Španielsko má podobne vysoký externý dlh ako Taliansko. Iné je však rozloženie jeho dlhu - pomerne rovnakú čiastku dlhujú francúzskym aj nemeckým bankám, pričom prvé miesto obsadilo tentokrát Nemecko s viac ako 130 miliardami. Slušný, takmer 75-miliardový podiel majú aj britské banky. Španielom zase najviac dlhuje ich portugalský sused, konkrétne takmer 66 miliárd eur.


Íri najviac dlhujú Britom

Iný trend je badateľný v prípade Írska, ktorého zahraničný dlh rovnako ako v prípade Talianska a Španielska atakuje dvojbiliónovú hranicu. Íri najviac dlhujú Britom (viac ako 105 miliárd eur), nasledujú Nemci s 82 miliardami a až následne Francúzi s takmer 24 miliardami.

Najlepšie majú svoje dlhy rozložené dve najsilnejšie krajiny Európskej únie. Obe majú rovnaký, 4,2-bilionový zahraničný dlh, ktorý je takmer rovnomerne rozložený medzi USA, Britániu a seba navzájom.

Pre zaujímavosť, Nemci dlhujú francúzskym bankám takmer 206 miliárd, kým Francúzi nemeckým 124 miliárd eur.

BBC zapojilo do svojho grafu aj USA. Tie zo svojho takmer 11-biliónového dlhu najviac dlhujú Britom a Japoncom (takmer zhodne 835 miliárd eur) a až za nimi s takmer o polovicu nižšími sumami figurujú Nemci a Francúzi.

Dlhový graf BBC tu.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Igorovi Matovičovi je proti srsti hra na predsedu
<< predchádzajúci článok
Slovensko zahalí hmla, vodiči by mali byť opatrní