Vymenil plavky a dosiahol najlepšie umiestnenie slovenského muža na olympijských hrách v ére samostatnosti. Ľuboš Križko obsadil v olympijských pretekoch na 100 m znak konečné 13. miesto. Milo prekvapil ...
PEKING 11. augusta (WEBNOVINY) - Vymenil plavky a dosiahol najlepšie umiestnenie slovenského muža na olympijských hrách v ére samostatnosti. Ľuboš Križko obsadil v olympijských pretekoch na 100 m znak konečné 13. miesto. Milo prekvapil najmä v rozplavbách, kde dohmatol v skvelom slovenskom rekorde 54,07, ktorým svoj predchádzajúci najlepší výkon zlepšil o 1,41 sekundy. Do semifinále postúpil 8. najlepším časom, ale vedel, že plával na svojom maxime a na finále veľmi pomýšľať nemôže. V semifinále mu napokon namerali 54,38. "Pocitovo to bolo veľmi dobré, záver nebol až taký bolestivý ako v nedeľňajších rozplavbách. V kútiku duše som dúfal, že by som mohol byť aj rýchlejší, ale desatiny sa už nedajú odhadnúť. Čas pod 55 sekúnd je skvelý, s trinástym miestom môžem byť spokojný. O takomto umiestnení sa mi pred olympijskými hrami ani nesnívalo. Znakárska stovka navyše nie je moja hlavná disciplína. Po rozplavbách som videl, že súperi majú ešte rezervu, ja som ich išiel naplno. Chcel som najlepšie dopadnúť aj v semifinále, reálne som počítal so štrnástym, pätnástym miestom," hovoril spokojný Križko.
V úvodnej semifinálovej rozplavbe sa odchovanec trenčianskeho plávania ocitol v šiestej dráhe. Vydal v nej zo seba všetko. "Išiel som nadoraz. Záver bol už silou vôle, súperov som vôbec nevnímal. Po štarte som dobre vyvlnil. Cítil som sa lepšie ako v nedeľu, ale napokon to bolo o dve, tri desatiny pomalšie." Po rozplavbách sa 29-ročnému plavcovi VŠC Dukla Banská Bystrica ťažko zaspávalo, v posteli strávil 6 - 7 hodín. "Noc bola náročná, prežíval som pocity únavy, nervozity i radosti z výkonu."
Pred nedeľňajším štartom v rozplavbách Križko nebol spokojný so svojimi plavkami. Napokon sa dohodol s Čechom Tomášom Fučíkom a požičal si od neho iné. Napokon bol v nich úspešný a dosiahol prekvapujúci, ale výborný výsledok. "Tieto plavky robili na štarte približne pol sekundy. Je to dosť veľký rozdiel, preto som plával v nich. Chcel som sa predrať čo najvyššie. Keď sú plavky lepšie, prečo ich nepoužiť. Išlo mi najmä o čas. Vyšlo mi to a musím sa českej výprave poďakovať," uviedol Križko, ktorý sa na olympijské hry dostal na poslednú chvíľu. Keďže nesplnil požadovaný A-limit (55,14) či B-limit (57,07) v kombinácii s prienikom do semifinále na kontinentálnom šampionáte, musel čakať na definitívu od valného zhromaždenia Slovenského olympijského výboru. Po zaradení do olympijskej nominácie už o tri dni neskôr cestoval na záverečné sústredenie do Singapuru. "Som rád, že som presvedčil všetkých, že sem patrím. V poslednom čase som počul kopec rečí o svojej nominácii. Čakal som do poslednej chvíle, naťahovali ma do poslednej chvíle. Ja som sa sústredil na jeden štart a veril si," poznamenal Križko.
Kritériá na štart sa snažil splniť najmä na aprílových majstrovstvách Európy v Eindhovene, v Holandsku mu však semifinále znakárskej stovky tesne ušlo. O dva dni neskôr získal bronz na polovičnej trati, forma mu gradovala neskôr ako pôvodne chcel. Aj preto v príprave na olympijské hry posunul záverečné ladenie formy, ktoré trvalo jedenásť dní. "Posunul som poslednú silovú prípravu v posilňovni. Začal som ladiť, oddychovať a pripravovať sa v porovnaní s Eindhovenom o dva dni neskôr," vysvetľoval Križko.
Po svojom slovenskom rekorde dostal množstvo povzbudzujúcich SMS správ od rôznych ľudí, na ktoré ani nestihol odpovedať. Pochválili ho tréneri Dirk Lange i Steve Collins, ktorí ho videli naživo v pekinskom bazéne. O ňom však začal uvažovať až po pondelkovom semifinále. V Pekingu by chcel ešte pred odchodom navštíviť Čínsky múr.