Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

23. októbra 2009

Kríza podľa Jahnátka podnietila špekulatívne bankroty



Globálna finančná kríza podľa ministra hospodárstva Ľubomíra Jahnátka vytvorila na Slovensku priestor na špekulatívne bankroty a likvidáciu výrob v existujúcich závodoch. "Situácia je v pohybe a ...



Zdieľať
BRATISLAVA 23. októbra (WEBNOVINY) - Globálna finančná kríza podľa ministra hospodárstva Ľubomíra Jahnátka vytvorila na Slovensku priestor na špekulatívne bankroty a likvidáciu výrob v existujúcich závodoch. "Situácia je v pohybe a zaznamenávame aj fenomény zneužívania krízy na špekulatívne bankroty. Zatiaľ však nedošlo až k tak masívnemu a radikálnemu prepúšťaniu. Údaje o počtoch ohrozených pracovných miest ešte z januára tohto roka sa ukázali ako nadsadené voči skutočnosti," uviedol pre agentúru SITA minister Jahnátek. Ministrovi sa napríklad nepozdávalo ukončenie výroby v podniku Smurfit Kappa Štúrovo.


Podľa ministra sa slovenská vláda zásadným spôsobom zapojila do boja proti kríze. "Krízu však nemôže zvládnuť národná vláda jednej krajiny. Voči kríze majú nádej na úspech iba opatrenia, ktoré sa robia koordinovane. Ukázalo sa, že výroba v jednej krajine a problémy s odbytom v druhom štáte, nie je možné riešiť na úrovni národných vlád. Je nutný prístup kombinovanej podpory a pomoci na úrovni celej EÚ," dodal Jahnátek.

Slovensko zvláda podľa ministra krízové obdobie aj vďaka dobrému stavu finančného sektora. "Slovenská vláda nemusela finančnými injekciami podporiť náš finančný sektor a bolo možné ušetrené prostriedky použiť na iné stimulačné opatrenia. Náš finančný sektor nebol v tak výrazných problémoch, ako finančný sektor v Nemecku, Rakúsku alebo vo Francúzsku. Obozretné poskytovanie pôžičiek a úverov bankovým sektorom viedlo k tomu, že kým vo väčšine krajín EÚ podiel nesplácaných úverov aktuálne predstavuje 10 až 14 %, na Slovensku sa podiel problémových úverov pohybuje na úrovni 4 maximálne 5 %," doplnil Jahnátek.

Globalizácia so všetkými pozitívami a negatívami bude podľa ministra stále intenzívnejšie pôsobiť aj na slovenské subjekty. "Tomu sa neubránime. Dnes už nemožno hovoriť o tom, že svet a veľká ekonomika sa nás netýkajú. Prípadne, že sa schováme za široký štít a chrbát veľkých transnacionálnych korporácií. Naopak, ak dnes hovoríme o informačnej spoločnosti, zásadné systémové poznatky o následkoch a príčinách krízy môžu byť rozhodujúcim faktorom a východiskom pre zvolenie podnikovej stratégie aj slovenských subjektov," konštatoval Jahnátek.

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Guatemalské úrady zadržali ponorku plnú kokaínu
<< predchádzajúci článok
Prechod na stredoeurópsky čas si vyžiada zmeny v košickej MHD