Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

06. mája 2015

Kriticky ohrozený sokol červenonohý už priletel na Slovensko



Na snímke sokol červenonohý. Prievidza, 12. augusta 2014.



Zdieľať
Na snímke sokol červenonohý. Prievidza, 12. augusta 2014. Foto: TASR/Pavol Remiaš
Bratislava 6. mája (TASR) – Kriticky ohrozený sokol červenonohý už priletel z Afriky na Slovensko. Ide o najpestrejšie sfarbeného a najvzácnejšieho dravca hniezdiaceho v krajine. Mnohé iné sokoly sú podľa vysielačiek ešte iba na ceste z Afriky do Európy. Jeho návrat v utorok (5.5.) potvrdil predseda organizácie Ochrana dravcov na Slovensku (RPS) Jozef Chavko.


"Na Slovensku je tento druh kriticky ohrozený, v roku 2014 boli pozorované len štyri páry, z ktorých sa zahniezdili napokon tri. O to je to vzácnejšie," informoval TASR. Na pokraj vyhynutia sa sokol dostal pre zánik havraních kolónií, v ktorých zvykol hniezdiť, či pre zvýšenú chemizáciu poľnohospodárstva.

Každý vtáčí pár, ktorý sa podľa Chavka na Slovensku zahniezdi, je preto veľkým úspechom a svedčí o obrovskom úsilí zo strany ochranárov. "Sokoly červenonohé potrebujú našu pomoc. Ak po dlhej ceste z Afriky nenájdu v našej krajine vhodné podmienky na hniezdenie, opäť a možno sa už navždy zo Slovenska vytratia," upozornil. Kým v rokoch 1995 až 2000 hniezdilo na Slovensku 60 až 80 párov, v roku 2012 sa tu nezahniezdil ani jeden. V roku 2013 išlo o jeden pár, vlani sa zahniezdili tri, ktoré mali celkovo 11 mláďat.

Lokality, kde vzácny sokol v súčasnosti hniezdi, sú utajované a strážené. "Pre jeho záchranu je potrebné dosiahnuť to, aby sa prestalo s nezmyselným trávením hrabošov, nadmerným aplikovaním chemických postrekov, zaorávaním posledných trávnych pásov a odstraňovaním drevín," podotkol Chavko. Sokoly sa podľa jeho slov nemôžu v sterilnom a poľnohospodársky zničenom prostredí zahniezdiť.

Návratu sokola napomáha projekt podporený Európskou komisiou, ktorý robí RPS v spolupráci s Maďarskom, Štátnou ochranou prírody SR a s podporou ministerstva životného prostredia od roku 2012. Projekt potrvá do roku 2017.

"Časť opatrení na jeho záchranu prebehla počas jeho zimovania v Afrike. Do piatich chránených vtáčích území sme umiestnili vyše 300 búdok, osadili náučné tabule pre verejnosť, podporili hniezdenie havranov a vysadili stovky stromov v blízkosti lokalít vhodných na hniezdenie druhov, ktorých hniezda sokoly využívajú," dodal Chavko.





Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
SDKÚ-DS: Premiér bude na oslavách v Moskve ako dôkazový materiál
<< predchádzajúci článok
Súkromný sektor v USA prijal najmenej zamestnancov od januára 2014