Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

10. decembra 2015

Krasličiarka Bátorová vyrába okrem veľkonočných aj vianočné kraslice



Na snímke vianočné kraslice z husacích vajec. V Prievidzi 9. decembra 2015.



Zdieľať
Na snímke vianočné kraslice z husacích vajec. V Prievidzi 9. decembra 2015. Foto: TASR/Pavol Remiaš
Prievidza 10. decembra (TASR) – Ľudová umelkyňa Ľudmila Bátorová, známa slovenská krasličiarka z Veľkej Lehôtky, miestnej časti mesta Prievidza, vyrába okrem klasických veľkonočných kraslíc aj kraslice vianočné. Ozdobuje ich tradičnou ľudovou technikou voskovania.


„S kraslicami som prešla takmer celú Európu. Vo viacerých krajinách som ich vystavovala, ale aj predvádzala, ako ich vyrábam. Pred niekoľkými rokmi som bola v Taliansku. Slovenské kraslice vzbudili veľkú pozornosť, ale nasadili mi tam do hlavy chrobáka. Či by som vraj nedokázala urobiť kraslice s vianočnými motívmi... Porozmýšľala som a potom náhodou aj objavila šikovnú výtvarníčku Janku Slošiarovú, z neďalekej dedinky Kanianka. Skúšobne sme urobili kolekciu vianočných kraslíc. Ona namaľovala na jednu stranu vajíčka zimnú krajinku alebo anjelika a na druhú stranu zvonček, sviečku, vetvičku a podobne. Ja som potom kraslicu dovoskovala. Vianočných kraslíc bolo asi tristo. Všetky sa v Taliansku rýchlo minuli a ešte ich bolo málo,“ vysvetlila Bátorová.

Na snímke Ľudmila Bátorová ukazuje vianočné kraslice z husacích vajec. V Prievidzi 9. decembra 2015. Foto: TASR/Pavol Remiaš
Odvtedy začala na rôznych vianočných trhoch a podujatiach ľudových remeselníkov na Slovensku aj v iných krajinách vystavovať a predvádzať i vianočné kraslice. Spočiatku to bolo pre ľudí prekvapenie. Ale čoskoro im prišli na chuť. „V súčasnosti ich ľudia kupujú, ozdobujú si nimi vianočné stromčeky, niektorí ich priväzujú k darčekom pod stromčekom, alebo sú ozdobou štedrovečerného stola. Dozvedela som sa, že Taliani ich vkladajú ako originálny darček do pohára pred prípitkom,“ dodala krasličiarka.

Svoje umenie prezentovala napríklad v Česku, Bruseli, Poľsku, Rakúsku, Nemecku, ba aj v tureckom Istanbule. Vybrali ju dokonca prednášať o slovenských ľudových remeslách, o umení vo Fínsku, kde viedla tvorivé dielne. Vo svojej zbierke má približne tisíc kraslíc, aj od iných tvorcov zo Slovenska a zo sveta, ozdobených rôznymi technikami. Vybranú kolekciu vystavuje po celom Slovensku, v rámci projektu s Hornonitrianskym múzeom. Nielen propaguje ľudovú tvorbu, ale výstavy podľa nej inšpirujú aj nových ľudových majstrov.

Málokto však vie, že táto výnimočná žena sa už 37 rokov s láskou a oddanosťou stará o svoju mentálne postihnutú dcéru Katku. Paradoxne práve to, že nemohla od dcérky odísť a vrátiť sa späť do zamestnania, prispelo, že sa začala venovať ľudovej výrobe. Ľudmila Bátorová si nedávno v Bojnickom zámku prevzala ocenenie Senior roka 2015.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Robert Thompson získal pred 170 rokmi patent na pneumatiku
<< predchádzajúci článok
Emily Dickinsonovú nazvali poetkou nepoetického