Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Šport

06. júla 2009

Kráľovná Serena už len krok od Billie Jean



Americká tenistka Serena Williamsová sa zásluhou dvoch triumfov vo Wimbledone 2009 stala prvou športovkyňou v histórii so zárobkom nad 25 miliónov USD. Už jedenásťnásobná singlová grandslamová ...



Zdieľať
LONDÝN 6. júla (WEBNOVINY) - Americká tenistka Serena Williamsová sa zásluhou dvoch triumfov vo Wimbledone 2009 stala prvou športovkyňou v histórii so zárobkom nad 25 miliónov USD. Už jedenásťnásobná singlová grandslamová šampiónka, ktorá na londýnskej tráve triumfovala aj vo štvorhre po boku svojej o dva roky staršej sestry Venus, má na konte 25 858 948 USD. Po dvoch triumfoch tentoraz vo finále dvojhry zdolaná Venus je v spomenutom rebríčku druhá s 23 767 663 dolármi. Z momentálne aktívnych hráčok je najbližšie Francúzka Amélie Mauresmová - so 14 955 487 USD celkovo deviata.


Osemfinálová premožiteľka Daniely Hantuchovej Serena Williamsová sa zároveň môže pochváliť aj najväčšou efektivitou na podujatiach "veľkej štvorky" z terajších tenistiek - 86,3% (176 úspechov, 28 nezdarov). Sobotňajší triumf 7:6 (3), 6:2 na centrálnom dvorci All England Lawn Tennis and Croquet Clubu bol pre 27-ročnú rodáčku zo Saginawu jubilejným 50. na medzinárodných otvorených majstrovstvách Anglicka.

Dominujúce Williamsové získali 8 z ostatných 10 wimbledonských singlových titulov (Serena 2002, 2003, 2009, Venus 2000, 2001, 2005, 2007, 2008) a finále bez čo i len jednej z nich sa v novom miléniu konalo iba raz: v sezóne 2006 Mauresmová zdolala Belgičanku Justine Heninovú. Sestry absolvovali po 14 účastí vo vrcholných finále. Medzi aktuálnymi konkurentkami je tretia Šarapovová so štyrmi.

Zlou správou pre súperky je novinka, že sestry ich budú "strašiť" zrejme ešte aj o sedem rokov. "Hovorili sme o spoločnej štvorhre na olympijských hrách 2016. Dúfame totiž, že sa uskutočnia v Chicagu. Takýmto spôsobom máme nastavenú časovú hranicu,“ vyhlásila 29-ročná Venus. Williamsové sa venujú deblu prakticky výhradne na vrcholných podujatiach a majú spoločné zlato z OH 2000 v Sydney i 2008 v Pekingu. Na grandslamoch v nej triumfovali po 9. raz. V semifinále povolili spoločným jednotkám deblového svetového rebríčka, Zimbabwčanke Care Blackovej a Američanke s juhoafrickým pôvodom Liezel Huberovej, len 3 gemy.

Ešte horšie pochodila pretrvávajúca jednotka renkingu dvojhry, Ruska Safinová, v semifinále singlovej súťaže v britskej metropole. Venus jej totiž odovzdala len jedinú hru (podľa počtu gemov najjednoznačnejší debakel líderky počítačového poradia v dejinách) a značne diplomaticky skonštatovala: "Dinare treba priznať konzistentnosť a talent. Mne sa proti nej podarilo zachovať si koncentráciu. Pomohli mi aj skúsenosti, ktorých mám v porovnaní s ňou oveľa viac." Serena volila menej opatrné vyjadrenia: "Ak ste úradujúcou šampiónkou troch grandslamových podujatí, možno by ste mali byť aj jednotkou, ale pre WTA Tour to zrejme neplatí. Radšej však budem dvojkou a držiteľkou troch grandslamových titulov za posledný rok, než líderkou bez aspoň jedného celkovo. Nechcem však nikoho znevažovať. Všetky hráčky totiž na sebe totiž zodpovedne pracujú a Dinara nie je výnimkou. Som za ňu rada, ale neviem, čo viac by som ja mala urobiť. Postupne mi na rebríčku prestáva záležať."

Držiteľka 34 trofejí Serena má za sebou okrúhlych 10 útekov z mečbalu. Stala sa len druhou hráčkou v tzv. otvorenej ére, ktorá vo Wimbledone triumfovala po tom, ako odvrátila bezprostrednú hrozbu prehry. Predtým takýmto spôsobom v roku 2005 Venus prekonala krajanku Lindsay Davenportovú vo finále. S. Williamsová ako jediná získala vrcholný primát z mečbalu až trikrát. Prvé dva úniky predviedla na Australian Open 2003 a 2005 zhodne tiež v semifinále, a to proti Belgičanke Kim Clijstersovej, resp. Šarapovovej. Práve Šarapovová je jedinou "nerodinnou" hráčkou, ktorá Serenu dokázala zdolať vo finále "Majors" (Američanka má skóre 11:3), a to vo Wimbledone 2004, čím vtedy súperke prekazila čistý hetrik.

V sobotňajšom rodinnom finále, štvrtom miestnom, Serena spočiatku bola o krôčik vzadu nielen na ukazovateli skóre. V ôsmom geme totiž odvracala dva brejkbaly v rade, napokon jediné proti nej v tomto 21. vzájomnom dueli (teraz 11:10 pre ňu). Pri druhom mala šťastie, že sestrino forhendové krížne topspinové prehodenie dopadlo tesne za. Práve odvtedy sa prevaha začala postupne prikláňať na stranu miernej outsiderky. Pôsobila živšie a bola úplne nekompromisná pri vlastnom servise: po vydarenom prvom odovzdala za celý zápas len dva body. Nastrieľala tucet es. Naopak, Venus najmä po tajbrejku s perfektným bekhendovým lobom Sereny citeľne opadla a prestal zaberať jej celoturnajový cielený experiment s opatrnejším druhým servisom. Znížila jeho rýchlosť do osemdesiatkovej kategórie v míľach za hodinu, aby zredukovala dvojchyby, lenže Serena jej takéto "zdvorilostné uvedenia loptičky do hry" nemilosrdne zabíjala. V jednom prípade "rozštelovaná" Venus dosiahla komických 66 mph (v prepočte 107 km/h, vie pritom podať aj nad dvesto). Sestrin brejkbal na 4:2 jej sama premenila vypuklou dvojchybou. Ťažko odhadnúť, do akej miery sa na jej zakríknutosti podieľala obviazaná ľavá noha. Vzhľadom na zvyklosti "famílie" bolo totiž takmer vylúčené, aby poukázala na čosi takéto.

Jedinou tenistkou, ktorá vo Wimbledone 2009 vyšla z konfrontácie s Williamsovými naozaj dôstojne, sa stala Dementievová. Olympijská víťazka z Pekingu predviedla v semifinále proti Serene jeden zo životných výkonov, napokon sa však ani len nedostala do svojho tretieho veľkého finále, premiérového od newyorských US Open 2004. "Občas som si nebola istá, či na druhej strane nestojí Andy Roddick. Obrovská percentáž prvých podaní, vždy rýchlosť okolo dvesto," povzdychla si Dementievová.

Zo zvyšku zaujala najmä Nemka Sabine Lisická, zrejme definitívne členka silnej "cibulkovskej" generácie okolo Bielorusky Viktorie Azarenkovej, Dánky Caroline Wozniackej či Poľky Agnieszky Radwanskej. Z tejto vekovej garnitúry si pozornosť vyslúžila aj Američanka Melanie Oudinová.

Prehľad stretnutí americkej tenistky Sereny Williamsovej s minimálne jedným mečbalom proti nej a následným obratom v jej prospech:

1999 Sydney štvrťfinále Lindsay Davenportová (USA) stav 1:6, 2:5, 15:40 (2 odvrátené mečbaly)
2003 Melbourne (Australian Open) semifinále Kim Clijstersová (Belg.) stav 1:5 v treťom sete (2)
2004 Peking finále Svetlana Kuznecovová (Rus.) stav 4:6, 4:5 (2)
2005 Melbourne (Australian Open) semifinále Maria Šarapovová (Rus.) stav 4:5 v treťom sete (3)
2007 Miami finále Justine Heninová (Belg.) stav 0:6, 4:5 (2)
2008 Bangalore finále Venus Williamsová (USA) stav 5:6 v treťom sete (1)
2009 Sydney 1. kolo Samantha Stosurová (Austr.) stav 4:5 v treťom sete (4)
2009 Sydney štvrťfinále Caroline Wozniacká (Dán.) stav 5:6 v treťom sete (3)
2009 Londýn (Wimbledon) semifinále Jelena Dementievová (Rus.) stav 4:5 v treťom sete (1)

Najviac grandslamových titulov vo dvojhre žien:

1. Margaret Courtová (Austr.) 24
2. Steffi Grafová (Nem.) 22
3. Helen Willsová-Moodyová (USA) 19
4. Chris Evertová a Martina Navrátilová (obe USA) po 18
6. Billie Jean Kingová (USA) 12
7. Serena Williamsová (USA) 11

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
ECCLESTONE: Moje poznámky o Hitlerovi boli zle interpretované
<< predchádzajúci článok
Dva metre snehu v zime, v lete preteky do vrchu