Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

11. januára 2011

Kráľ ruskej haute couture Slava Zaitsev na Slovensku



ELESKO wine park pri Modre sa 11. decembra pod vedením Produkčného domu Vanity premenil na revolučnú pevnosť. Ústredným motívom módnych prehliadok pod názvom Slovak Russian Fashion Revolution bolo ...



Zdieľať
modna kolekcia zajcev BRATISLAVA 11. januára (WBN/PR) - ELESKO wine park pri Modre sa 11. decembra pod vedením Produkčného domu Vanity premenil na revolučnú pevnosť. Ústredným motívom módnych prehliadok pod názvom Slovak Russian Fashion Revolution bolo zlúčiť svety slovanskej kultúry. Slovenské návrhárky Jitka Klett a Jana Gavalcová uviedli kolekcie večerných dámskych rób. Gruzínska dizajnérka Irma Manjgaladze, ktorá pôsobí na Parížskej ulici v Prahe, predviedla autorskú kolekciu extravagantných šperkov, pričom klenot, ktorý zatváral prehliadku bol vytvorený exkluzívne pre hlavného sponzora večera- značku luxusnej kávy Lancia café. Prítomným hosťom ho predviedla MISS ČR Iveta Lutovská. Kvarteto dizajnérov dotváral kráľ ruskej haute couture Slava Zaitsev, ktorý v priestoroch ZOYA Museum po prvý krát v histórii prezentoval slovenskému publiku svoju módnu show.


Úvod jedinečného večera patril diamantom. Spoločnosť D&P Slovensko vítala každého z pozvaných hostí trblietavým darčekom- pravým diamantom! Po skončení oficiálnej časti sa prítomných ujala značka Lancia café, ktorá ponúkla možnosť ochutnať šálku luxusnej kávy. Playmate Eva Cifrová a bývalá Miss SR Eva Rezešová svojou krásou korunovali mólo aj večierok po prehliadke. Prominentné „reservé“ v hľadisku patrilo návrhárovi a vizážistovi Lukášovi Kimličkovi, rodine Heribanových a Gabike Drobovej.

Hostiteľka večera

Autorkou projektu Slovak Russian Fashion Revolution je mladá Košičanka Lenka Kozmová, ktorá sa s pánom Zaitsevom po prvý krát stretla na pôde jeho módneho domu v Moskve. „Išla som tam s veľmi malou dušičkou, pretože som cítila obrovský rešpekt. Keď som sa postavila pred tú obrovskú budovu- módny doma pána Zaitseva, zomkol ma pocit, že nie je možné dosiahnuť to, aby pán Zaitsev došiel prezentovať svoju kolekciu na Slovensko. Všetci, čo ma trochu lepšie poznajú vedia, že ruská kultúra mi je veľmi blízka. Dostala som možnosť priniesť na Slovensko kúsok ich kultúry a ja som sa rozhodla pre to najlepšie,“ prezrádza Lenka proces výberu hlavnej hviezdy večera.



Na Slovensko priletel Slava Zaitsev deň pred akciou a na letisku ho čakala organizátorka akcie so svojim produkčným tímom. Odtiaľ nasledoval presun do komplexu ELESKO wine park, kde sa konala tlačová konferencia. Sobota začínala castingom na modelky, po ktorom prebehol fitting a dve generálky. „Prehliadka mala obrovský úspech a myslím, že ľudia na ňu budú ešte dlho spomínať. Nasledujúce ráno o siedmej letel pán Zaitsev späť do Moskvy.“ zhrnula priebeh návštevy módneho velikána jeho hostiteľka.

Životopis „červeného Diora“

Módna legenda s nálepkou „made in Russia“ sa začala písať 2. marca 1938 v meste Ivanovo. Vyacheslav Mikhailovich Zaitsev, ktorého svet spoznal pod umeleckým menom Slava, sa narodil Marii Ivanovne a Mikhailovi Yakovlevichovi Zaitsevovi, ktorých životný príbeh smutne poznačila krutá doba Stalinovej vlády. Otec mladého umelca navždy zmizol v jednom z pracovných táborov a jeho manželka, aby uživila rodinu, pracovala ako upratovačka a pradiarka. Neskôr jej manžela režim označil za zradcu štátu, čo mladému Slavovi zablokovalo prístup na akúkoľvek univerzitu. Až začiatkom päťdesiatych rokov ho prijali na Fakultu Aplikovaného umenia na University of Chemistry and Technology, kam nastúpil v rodnom Ivanove. Promoval s vyznamenaním v roku 1956 a od toho momentu svoje aktivity zameral na textil. Nasledovalo sťahovanie do hlavného mesta a štúdium na Moscow Textile Institute, kde sa jeho cesta skrížila s trajektóriou Mariny Vladimirovnej, s ktorou sa oženil v roku 1959 a rok na to sa im narodil syn Yegor Vyacheslavovich Zaitsev. Počas éry Sovietskeho Zväzu vládol ruskeaj Haute Couture Zaitsev a Valentin Yudashkin, ktorých rukopis bol odbornou verejnosťou často zaradzovaný k francúzskym velikánom ako Christian Dior, či Yves Saint Laurent. Politický režim však nedovoľoval vývoz jeho kolekcií a tak jedinou zahraničnou krajinou, kam Zaitsev exportoval bolo Československo.

V Paríži sa jeho meno rozkríklo v šesťdesiatych rokoch, keď francúzsky týždenník Paris Match informoval o talente mladého Rusa. Následne dostal v Moskve vzácnu návštevu - Pierre Cardin a Guy Laroche vycestovali, aby sa naživo zoznámili s jeho tvorbou. Titulok v novinách znel: „rovný medzi rovnými“ a francúzske médiá mu okamžite prisúdili prezývku „ Červený Dior“. V roku 1978 ho navždy opustila jeho mama a návrhár svoj žiaľ premietol do poézie, ktorej sa začal aktívne venovať. Osemdesiate roky jeho menu priniesli Odznak Cti za kostýmy, ktoré navrhol Sovietskemu tímu na Olympijské hry. V spomínanej dekáde Zaitsev stihol osviežiť pulty kníhkupectiev autorskou publikáciou „Such Changable Fashion“, ktorú o tri roky neskôr nasledoval titul „ This Multifaceted World of Fashion“. Oba tituly boli okrem rodnej krajiny vydané aj v Bulharsku a Československu. Jeho impérium sa v polovici osemdesiatych rokov vyprofilovalo na samostatnú módnu značku, ktorá zamestnávala vyše 600 pracovníkov. Dizajnérske textilné klenoty z jeho dielne boli vystavené v Japonsku na výstave Expo 85 a o rok na to dostal Zaitsev povolenie po prvý krát vycestovať do kapitalistického sveta - Kanady. V septembri roku 1989 po prvý krát predstavil svoju kolekciu v západnom Nemecku pod témou „ Fashion and the Music Revue 90“ a na konci roka ho Japonci zaradili medzi TOP 5 svetových návrhárov, kde sa ocitol po boku Donny Karan. Deväťdesiate roky mu priniesli prvú medzinárodne uznávanú hviezdnu klientku- Jane Fonda. Slava Zaitsev v roku 1992 uviedol na trh svoj prvý parfum - Maroussa, ktorý vznikol v spolupráci s L'Oréal a o rok na to bol závan orientálnych kvetov distribuovaný celosvetovo. 27. mája 1996 mu prezident Boris Yeltsin udelil Štátne Ocenenie Ruskej Federácie za jeho prínos literatúre a umeniu. Medzinárodnej pocty sa mu dostalo aj vďaka manželke Vladimira Putina, ktorá si v roku 2003 počas návštevy u britskej kráľovnej Alžbety II obliekla šaty z jeho dielne.

„Začiatkom deväťdesiatych rokov som mal možnosť predvádzať v Paríži, no uvedomil som si, že to nie je miesto pre mňa. Myslím si, že som ruský umelec a mal by som sa sústrediť najmä na Rusko,“ citoval Zaitsevove slová prestížny americký magazín Woman Wear Daily.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
ÚVO potvrdil zastavenie konania v železničnom tendri
<< predchádzajúci článok
Merkelová na historickej návšteve Cypru