27. mája 2019
Ilustračná snímka. Foto: TASR/APBerlín 27. mája (TASR) - Krajne pravicové populistické strany v Európe nie sú ani náhodou na ústupe. Výsledky volieb do Európskeho parlamentu (EP), ktoré sa v členských štátoch EÚ konali 23. až 26. mája, analyzoval v rozhovore pre denník Die Süddeutsche Zeitung zverejnenom v pondelok sociológ Swen Hutter pôsobiaci v Centre pre výskum občianskej spoločnosti na Slobodnej univerzite v Berlíne (FU Berlin) a v Berlínskom stredisku sociálneho výskumu (WZB).
"Výsledky niektorých krajne pravicových strán sa nám môžu zdať nízke i preto, že pred voľbami sa veľa hovorilo o tom, že môžu získať vysoký počet hlasov. "
V skutočnosti to pre takú mladú stranu, akou je Alternatíva pre Nemecko (AfD), vonkoncom nie sú zlé výsledky," varuje Hutter. To, aká je ich podpora medzi voličmi, sa práve v Nemecku podľa neho ukáže v nadchádzajúcich krajinských voľbách.
AfD získala 11 percent hlasov (2014: 7,1 percenta), zaostala však za výsledkom z volieb do Spolkového snemu v roku 2017.
Vo voľbách do EP sa podľa slov Huttera rozhodovalo najmä o tom,
"v akej Európe chceme žiť". Strana Zelených uspela aj preto, že
"jednoznačne predstavuje európsku silu, ktorá má svoju víziu".
To, že Zelení získajú vďaka študentským protestom za ochranu klímy - tzv.
"Fridays for Future" - veľkú podporu voličov, sa podľa neho dalo očakávať. Prekvapilo ho však, že ich podpora zaznamenala taký prudký nárast, ako i to, že Sociálnodemokratická strana Nemecka (SPD) z volieb vyšla s takým zlým výsledkom.
SPD skončila až tretia s 15,8 percentami hlasov a porážku utrpela aj v nedeľňajších krajinských voľbách vo svojej tradičnej bašte - najmenšej spolkovej krajine Nemecka Brémy, kde získala 23,9 percenta hlasov.
Voľby do EP podľa Huttera ukázali, že v Európe sa čoraz výraznejšie prejavujú konflikty medzi tými, ktorí si želajú oslabenie EÚ, menej otvorenosti a viac nacionalizmu a zástancami proeurópskeho postoja. Práve podporovatelia EÚ "
si teraz uvedomujú, čo všetko môžu stratiť," vysvetľuje. "
Tento ich pocit jednoznačne posilnil i plánovaný brexit," hovorí Hutter.
"S poklesom podpory ľudových strán je aj v EP éra veľkých koalícií, ktoré pozostávajú len z dvoch strán, definitívne minulosťou," je presvedčený Hutter.
"Je to znakom narastajúcej roztrieštenosti týchto strán," dodáva.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR