Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika    Zdravie

06. júla 2016

Koža si časté spálenie pamätá. Neskôr môže prepuknúť do onkoochorenia



Ilustračná snímka



Zdieľať
Ilustračná snímka Foto: TASR/Jakub Kotian
Bratislava 6. júla (TASR) - Pobyt na slnku netreba podľa lekárov podceňovať. A najmä počas letných horúčav. Vždy si treba pribaliť do tašky opaľovací krém, pre dospelých ideálne s ochranným faktorom číslo 25.


"Čím je pokožka svetlejšia, tým vyšší faktor treba použiť," upozornila Mária Šimaljaková, prednostka Dermatovenerologickej kliniky Univerzitnej nemocnice Bratislava (UNB). Deti do jedného roka by vôbec nemali byť vystavované slnečnému žiareniu. U tých starších sú vhodné opaľovacie krémy s faktormi 30 až 50, samozrejmosťou je pokrývka hlavy.

Opaľovaním možno do tela dostať vitamín D. Na jeho absorbovanie však stačí 15 minút na slnku. Koža si podľa Šimaljakovej pamätá každé spálenie. Ľudia, čo v mladosti nepovažovali natieranie sa krémom za potrebné, prichádzajú v staršom veku do ambulancií s onkologickými ochoreniami kože. "Pritom tomu mohli predísť," uviedla lekárka.

Zvlášť opatrní by mali byť rodičia detí. Spálenie pokožky v detstve môže byť aj po rokoch nebezpečné. Najmä keď deti sedia a hrajú sa na pieskovisku a odnesie si to chrbát. "Ochorenie môže následkom takýchto spálení vypuknúť aj po 20 rokoch," vysvetlila Šimaljaková.

Slnko opaľuje aj cez sklo auta. Počas jazdy na dlhé trasy si preto treba zaobstarať kvalitné slnečné okuliare, Šimaljaková tiež odporúča natrieť sa krémom.

Príchod letných mesiacov cítiť v UNB aj na centrálnych príjmoch. Lekári ošetrujú často pacientov, čo to prehnali s pobytom na slnku, ale i úrazy, ktorých je viac pre väčšiu možnosť voľnočasových aktivít. Ide o odreniny, zlomeniny, podvrtnutia. Lekári sa tiež zaoberajú dehydratovanými pacientmi i kolapsovými stavmi z tepla.

Netreba preto zabúdať na pitný režim. Vodu je potrebné piť aj vtedy, keď človek nepociťuje smäd. Dospelý človek by mal počas dňa vypiť najmenej tri litre vody. Nevhodné sú nápoje s obsahom cukru, kofeínu, chinínu či alkoholu. Do pitného režimu sa teda nezapočítavajú malinovky, pivo, alkohol či káva. Ideálna je obyčajná voda, najlepšie vlažná. Piť treba pravidelne v menších dávkach.













Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Pri bombovom útoku na pekárstvo v Sýrii zomrelo 16 ľudí
<< predchádzajúci článok
Vlak londýnskeho metra mal poruchu v tuneli, cestujúcich evakuovali