Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

08. apríla 2015

Kovtun tvrdí, že Litvinenkova smrť mohla byť nehodou alebo samovraždou



Ruský podnikateľ Dmitrij Kovtun počas tlačovej konferencie v Moskve 8. apríla 2015.



Zdieľať
Ruský podnikateľ Dmitrij Kovtun počas tlačovej konferencie v Moskve 8. apríla 2015. Foto: TASR/AP
Moskva 8. apríla (TASR) - Dmitrij Kovtun, jeden z podozrivých v prípade vraždy bývalého agenta ruskej tajnej služby FSB Alexandra Litvinenka, dnes v Moskve vyhlásil, že jeho smrť bola "nešťastnou náhodou" alebo "samovraždou z neopatrnosti".


Na dnešnej tlačovej konferencii v Moskve Kovtun uviedol, že si je "viac ako istý" tým, že Litvinenko mohol manipulovať s rádioaktívnym polóniom bez toho, aby o tom vedel. Kovtun si myslí, že Litvinenko tak mohol byť v rôzne dni vystavený rozličným dávkam polónia.

Kovtun vyhlásil, že Litvinenko sa sťažoval na problémy so zdravím ešte pred stretnutím s ním a s bývalým agentom FSB Andrejom Lugovým, ktoré sa uskutočnilo 16. októbra 2006.

Na tejto schôdzke Litvinenko nič nejedol, pretože deň pred tým sa "priotrávil", dokonca v noci na 16. októbra 2006 si domov privolal lekára, tvrdil dnes Kovtun s odvolaním sa na Litvinenkove slová.

Akým spôsobom sa Litvinenko mohol dostať do kontaktu s polóniom, Kovtun nevedel uviesť. Podľa jeho názoru je však možné, že polónium sa v Litvinenkovom organizme akumulovalo postupne a viedlo k jeho smrti.

"Ja neviem, či mal polónium pri sebe alebo či mu ho niekto dal. Je možné, že to nosil so sebou, čo mohlo viesť k hromadeniu polónia v organizme s následnou smrťou," vysvetľoval Kovtun na žiadosť agentúry Interfax na dnešnej tlačovej konferencii.

Kovtun súhlasil, že súdu v Londýne, ktorý sa zaoberá Litvinenkovým prípadom, poskytne svedeckú výpoveď. Zatiaľ nie je jasné, kedy ho súd predvolá. Kovtun sa rozhodol spolupracovať so súdom, pretože chce zverejniť - podľa svojho názoru - dôležité fakty a detaily o Litvinenkovej smrti, ako aj získať prístup k vyšetrovacím spisom.

Litvinenko zomrel 23. novembra 2006 v Londýne, kde žil po tom, ako mu Británia poskytla azyl. Podľa britských vyšetrovateľov mohol byť otrávený 1. novembra 2006 počas schôdzky s Kovtunom a Lugovým v londýnskej kaviarni Itsu. Rádioaktívne polónium bolo údajne v šálke zeleného čaju, ktorý Litvinenko pil.

Litvinenko pred smrťou tvrdil, že jeho vraždu si objednal ruský prezident Vladimir Putin. Jeho smrť spôsobila zhoršenie britsko-ruských vzťahov na úroveň porovnateľnú s obdobím studenej vojny, uviedla agentúra Reuters.

Kremeľ popiera akýkoľvek podiel na Litvinenkovej smrti a odmieta vydať podozrivých. Aj Kovtun by mal vypovedať len prostredníctvom videokonferencie, a to koncom júla. Aby získal štatút hlavného svedka londýnskeho súdu, musí ešte do 22. mája zodpovedať deväť otázok týkajúcich sa výpovedí iných svedkov vrátane tých, ktorí tvrdia, že Lugovoj a Kovtun sa s Litvinenkom stretli aj 12. októbra 2006.

Británia sa síce spočiatku kauzou nechcela zaoberať, ale vlani v júli začala s jej vyšetrovaním, čo súviselo s už aj tak narušenými vzťahmi s Ruskom v dôsledku jeho zasahovania do vývoja udalostí na Ukrajine.

Druhý podozrivý - Lugovoj - sa odmieta zúčastňovať na súdnom procese, pretože ho považuje za neobjektívny, ako vysvetlil pre ruskú rozhlasovú stanicu Echo Moskvy.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Kontrola premávky bude v štyroch okresoch Banskobystrického kraja
<< predchádzajúci článok
Maďarský parlament by mal schváliť vyslanie misie do boja proti IS