Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

04. februára 2019

Kováčová: Pacienti s rakovinou nechcú svojimi obavami zaťažovať okolie



Na snímke vľavo výkonná riaditeľka Ligy proti rakovine Eva Kováčová a prezidentka Ligy proti rakovine Eva Siracká.



Zdieľať
Na snímke vľavo výkonná riaditeľka Ligy proti rakovine Eva Kováčová a prezidentka Ligy proti rakovine Eva Siracká. Foto: TASR/Martin Baumann
Bratislava 4. februára (TASR) - Človek s čerstvo diagnostikovanou rakovinou má veľké obavy z rôznych vecí. V prvom rade je to strach zo smrti. "Dámy majú strach aj zo straty vlasov po chemoterapii," hovorí výkonná riaditeľka Ligy proti rakovine (LPR) Eva Kováčová.


"Ten sa niekomu môže zdať smiešny, ale pre tú ženu to smiešne nie je," priblížila Kováčová, ktorá roky pracuje s pacientmi a pacientkami s rakovinou. Pacienti podľa nej majú často obavy zdôveriť sa s problémami svojej rodine. Nevedia, ako svojim blízkym oznámiť, že majú rakovinu, a ako to blízki príjmu. "Nechcú ich zaťažovať, boja sa o psychiku svojich detí. Boja sa aj odchodu partnera, čo sa v mnohých prípadoch stáva," konštatuje Kováčová. Tieto obavy sú podľa nej zaťažujúce a môžu ovplyvniť aj celkový zdravotný stav pacienta.

"U nás zatiaľ stále nie je bežné chodiť k psychológovi. Ale tí, ktorí jeho služby využijú, často hovoria, že to bolo veľmi dobré rozhodnutie, pretože všetky veci, ktoré ich zaťažujú, mohli s niekým prebrať," hovorí o tom, prečo onkologickí pacienti potrebujú psychologickú podporu.

Liga proti rakovine organizuje pre pacientov rôzne aktivity a jednou z nich sú týždňovky pre rodiny s deťmi, v ktorých je jeden alebo obaja rodičia onkologickí pacienti. "Často prichádzame na to, že deti netušia, prečo je atmosféra v rodine napätá, lebo o chorobe im nikto nepovedal," priblížila Kováčová. Aj v tomto prípade je podľa nej potrebná pomoc psychológov, ktorí sa rozprávajú s deťmi aj s rodičmi a ukazujú im, ako to zvládnuť spoločne. Podľa riaditeľky LPR sa môže stať, že ak deti cítia napätie v rodine, myslia si napríklad, že rodičia sa chcú rozviesť. "No keď sa už deti dozvedia, čo sa deje, že má niekto v rodine zdravotný problém, tak si to vyložia úplne inak a celá rodina to zvláda oveľa lepšie," opisuje svoje skúsenosti.

Veľmi podstatné na podujatiach LPR je podľa nej to, že sa vďaka nim stretnú rodiny s rovnakými problémami. "Rodičia si poradia navzájom, odovzdajú si skúsenosti, deti sa zoznámia a povedia si aj veci, ktoré pred rodičmi nepovedia," tvrdí Kováčová. Ľudia s rovnakými problémami sa podľa nej lepšie pochopia a na podujatiach LPR vznikajú krásne, dlhotrvajúce priateľstvá.

Okrem rodinných týždňoviek LPR organizuje tiež relaxačné týždňovky pre individuálnych onkologických pacientov. Pacienti môžu chodiť každý deň do centier pomoci v Bratislave, Martine a Košiciach na rôzne denné programy, ako napríklad pohybové kurzy, vzdelávacie kurzy, kreatívne aktivity a psychologické poradenstvo.




Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Interiérové Trendy pre rok 2019
<< predchádzajúci článok
Pre chrípku sa v trenčianskom kraji neučilo v 10 materských školách