Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

26. septembra 2016

Kováci začínajú kampaň na podporu kolektívneho vyjednávania



Na snímke zľava Jozef Balica, člen predsedníctva OZ KOVO, Monika Benedeková, podpredsedníčka OZ KOVO a Ján Šlauka, člen predsedníctva OZ KOVO.



Zdieľať
Na snímke zľava Jozef Balica, člen predsedníctva OZ KOVO, Monika Benedeková, podpredsedníčka OZ KOVO a Ján Šlauka, člen predsedníctva OZ KOVO. Foto: FOTO TASR/František Iván
Bratislava 26. septembra (TASR) - Nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily, rast ekonomiky, ako aj produktivity práce vytvára priestor na ďalší rast miezd na Slovensku. Presvedčený je o tom Odborový zväz (OZ) KOVO, ktorý od 1. októbra tohto roka spúšťa kampaň zameranú na podporu kolektívneho vyjednávania a zvyšovania miezd.


"Pokiaľ ide o porovnanie mzdovej úrovne, Slovensko minimálne v rámci Európskej únie sa pohybuje na chvoste. Ak si porovnáme ekonomické ukazovatele na Slovensku a mzdovú úroveň, stále je tam obrovská priepasť," podotkla na dnešnej tlačovej konferencii podpredsedníčka OZ KOVO Monika Benedeková.

Zväz preto aj tento rok spúšťa kampaň zameranú na zvyšovanie miezd. "V podnikoch, kde sa kolektívne vyjednáva, sú asi o 21 % v priemere vyššie mzdy ako tam, kde nie je," vyčíslila Benedeková s tým, že nevylúčila aj nátlakové akcie v závislosti od toho, ako sa bude vyvíjať na podnikovej aj odvetvovej úrovni kolektívne vyjednávanie. "Tam, kde budeme cítiť potrebu podporiť trošku kolektívnych vyjednávačov, zorganizujeme takéto podporné aktivity," doplnila Benedeková.

Rokovania budú náročné

Návrhy kolektívnych zmlúv podľa jej slov už boli odoslané zamestnávateľským zväzom. V druhej polovici októbra by tak mali začať kolektívne vyjednávania. "Jednotlivé základné mzdy chceme, aby rástli minimálne tak, ako bude rásť minimálna mzda. To znamená, že zhruba o tých 7,5 % až 8 %. V absolútnom vyjadrení je to zhruba 40 až 45 eur mesačne," vyčíslila Benedeková.

Zväz pripúšťa, že vyjednávanie bude rovnako náročné vo všetkých odvetviach. "Kde je predpoklad, aby sa dalo dobre dojednať mzdy, je strojársky priemysel, automobilový priemysel, tiež v hutníctve, rovnako aj v elektrotechnickom priemysle," vymenoval predseda Rady OZ KOVO Emil Machyna.

Problém zvyšovať mzdy by mohol byť v autobusovej doprave. "Tam je trošku problém, lebo je to viazané na rozpočty žúp, ale nárast by mohol byť a dnes vidíme, že je tam nedostatok vodičov," vysvetlil Machyna, že vyriešiť tento problém by bolo možné aj zvyšovaním miezd.

Taktiež sa budú pravdepodobne horšie zvyšovať mzdy aj v službách alebo v sklárskom priemysle, kde podľa Machynu to závisí od toho, ako sa darí ktorému podniku. "Služby, sklári, autobusová doprava, to bude trošku zložitejšie, strojári, hutníci, tam ten priestor evidentne je a je pokrytý aj rastom, aj produktivitou a všetkými ukazovateľmi, ktoré momentálne sú," dodal Machyna.



Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
NKÚ preverí prínos zavedenia elektronických náramkov
<< predchádzajúci článok
Slovenská MAGNA ošetrila v Sýrii asi 4000 ľudí