Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

04. júla 2019

Kosovo zakázalo vstup predstaviteľom zo Srbska



Na archívnej snímke kosovský parlament.



Zdieľať
Na archívnej snímke kosovský parlament. Foto: TASR/AP
Priština 4. júla (TASR) - Kosovo zakázalo srbským predstaviteľom z dôvodu ich "sústavnej propagandy a falošných správ" vstup na svoje územie. Vyhlásil to vo štvrtok činiteľ kosovského ministerstva zahraničných vecí. Podľa agentúry AFP tento krok opäť roznieti diplomatické spory medzi Prištinou a Belehradom.


Srbsko a jeho bývalá provincia Kosovo, kde žije prevažne etnicky albánske obyvateľstvo, majú stále napäté vzťahy aj po dvoch desaťročiach po krvavom vojnovom konflikte a odtrhnutí sa Kosova, čo Belehrad neuznal. Obe krajiny sa doteraz často napádajú na diplomatickej úrovni.

"Ministerstvo zahraničných vecí nepovolí žiadnemu činiteľovi z Belehradu navštíviť Kosovo a všetky žiadosti budú odmietané dovtedy, pokiaľ bude pokračovať takéto správanie," povedal Jetlir Zyberaj, poradca kosovského ministra zahraničných vecí.

Podľa jeho slov je dané opatrenie odpoveďou na "sústavnú propagandu a falošné správy" o Kosove a jeho obyvateľoch.

Zyberaj takisto obvinil Belehrad z pokusu o vytvorenie "tzv. humanitárnej krízy na severe Kosova, ohrozujúcej tamojšiu srbskú populáciu".

Sever Kosova s tam žijúcimi početnými etnickými Srbmi je lojálny voči Srbsku a protestuje proti clám Prištiny, ktoré odrezali prísun tovaru zo Srbska do tohto regiónu. Belehrad tvrdí, že uvalenie 100-percentného cla na srbské výrobky viedlo na severe Kosova k nedostatku potravín a liekov.

Priština však svojho suseda obviňuje z "umelého vytvárania" krízy, pričom tvrdenia o nedostatku zmienených položiek odmieta.

Zatiaľ čo činitelia z Prištiny takmer nikdy nenavštevujú Srbsko, predstavitelia z Belehradu, najmä tí, ktorí majú na starosť otázky Kosova, pravidelne podnikajú cesty za srbskými komunitami v tejto bývalej provincii.

Kosovo nehodlá zrušiť colné tarify, pokiaľ Belehrad neuzná jeho suverenitu. Srbsko - na druhej strane - odmieta s Kosovom vyjednávať, pokiaľ nedôjde k zrušeniu cla. Oba štáty pritom potrebujú normalizáciu svojich vzájomných vzťahov, čo je podmienkou Európskej únie pre začiatok prístupových rokovaní.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Na púť v Levoči cestujúcich odvezie 28 mimoriadnych vlakových spojov
<< predchádzajúci článok
ÚAMK: Vek vodičov kamiónov a autobusov by sa v zákone nemal znižovať