Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

13. apríla 2012

Kosovo je realita, ktorú je potrebné akceptovať



Macedónsky minister zahraničných vecí Nikola Poposki sa domnieva, že nezávislosť Kosova je potrebné akceptovať v záujme ďalšieho pozitívneho vývoja na Balkáne a v Európe. Poposki sa tak vyjadril ...



Zdieľať
nikola poposki BRATISLAVA 13. apríla (WEBNOVINY) - Macedónsky minister zahraničných vecí Nikola Poposki sa domnieva, že nezávislosť Kosova je potrebné akceptovať v záujme ďalšieho pozitívneho vývoja na Balkáne a v Európe. Poposki sa tak vyjadril v rozhovore pre agentúru SITA počas medzinárodnej konferencie GLOBSEC, ktorá sa koná v Bratislave.


Šéf macedónskej diplomacie sa síce odmietol priamo vyjadriť, či by Slovensko malo Kosovo uznať, no do budúcnosti odmietať jeho existenciu nepovažuje za možné. Podľa Popoského totiž budúcnosť bývalej juhosrbskej provincie je v Európskej únii, kam, ako dodal, patria všetky krajiny ležiace na Balkánskom polostrove.

"Z pohľadu Macedónska je to politická realita a naša politika je založená na akceptovaní tejto skutočnosti. Verím, že by sme sa takéto rozhodnutia mali robiť na európskom pozadí ako kľúčovej priorite. My ako susedná krajina sme toto rozhodnutie urobili v súlade s našimi politickými prioritami a tvrdo pracujeme na tom, aby to viedlo k zabezpečeniu stability a prosperity v celom regióne," povedal 34-ročný macedónsky minister, ktorý do svojho minuloročného vymenovania pôsobil ako veľvyslanec dvojmiliónovej balkánskej krajiny pri Európskej únii.

Poposki odpovedal aj na otázky týkajúce sa pretrvávajúceho sporu o názov s Gréckom, ktoré dlhé roky spôsobuje, že Macedónsko ako kandidátska krajina EÚ už sedem rokov nepozná termín začiatku prístupových rozhovorov.

Samotný minister je vo svetle súčasných ekonomických problémov a blížiacich sa parlamentných volieb u svojho južného suseda v tejto veci skeptický a potvrdil, že rokovania o vyriešení kľúčového sporu sa aktuálne nikam nepohli.

Grécko podľa neho zabúda na základný princíp fungovania Európskej únie, na ktorý sa samo odvoláva, a tým je solidarita. Poposki potvrdil, že je čudné, keď Gréci na jednej strane žiadajú svojich európskych partnerov o solidaritu, a na druhej strane ju odmietajú prejaviť svojmu susedovi, ktorému podľa ministra aktuálne ekonomické ťažkosti Atén výrazne škodia.

"Neexistuje ďalší záujem či dôvod na pokračujúce blokovanie vstupu Macedónska do NATO a začatia prístupových rokovaní o vstupe do EÚ," vyjadril sa šéf macedónskej diplomacie. Na otázku agentúry SITA, ako dlho je jeho krajina ochotná čakať, odpovedal, "že túto oprávnenú otázku si kladú aj ľudia v Macedónsku".

"Sme zrejme najproeurópskejšou krajinou v Európe, no nezdá sa, že by Grécko plánovalo v najbližšej dobe zmeniť svoj názor," dodal Poposki, ktorý sa vyhýbavo vyjadril k otázke o potenciálnom gréckom opustení eurozóny. "Je otázka nákladov a reakcie trhov na takýto krok, čo je potrebné veľmi dobré zvážiť," uzavrel Poposki, ktorého krajina má v strednodobom horizonte záujem o vstup do eurozóny, keďže Maastrichtské kritériá podľa jeho slov splna dlhodobo a bez väčších

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Cameron a Su Ťij vyzvali na zastavenie sankcií voči Barme
<< predchádzajúci článok
Katedra marketingovej komunikácie má vysoké ciele