Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

27. novembra 2017

Košická dopravná priemyslovka sídli v bývalých vojenských kasárňach



Košická Stredná priemyselná škola dopravná (SPŠD) si aktuálne pripomína 50 rokov od svojho vzniku. Zaujímavosťou je, že jej priestory tvorí objekt bývalých ...



Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR/Roman Hanc
Košice 27. novembra (TASR) – Košická Stredná priemyselná škola dopravná (SPŠD) si aktuálne pripomína 50 rokov od svojho vzniku. Zaujímavosťou je, že jej priestory tvorí objekt bývalých najväčších mestských kasární z 1. polovice 19. storočia. Miesta určené pôvodne pre vojakov a ich výcvik, zbrane a kone sa tak premenili na priestory na vzdelávanie.


Základy vzniku školy sa datujú ešte do roku 1954, kedy sa na vtedajšej SPŠ v Košiciach začalo s odborným vzdelávaním v oblasti dopravy ako takej. V roku 1967 napokon vznikla SPŠD so sídlom v samom historickom centre mesta na Hlavnej ulici č. 113. "Škola sa vo svojej histórii vždy dokázala prispôsobiť meniacim sa spoločenským podmienkam a dokázala spoločnosti ponúknuť absolventov uplatniteľných na trhu práce. Počas existencie školy ukončilo štúdium vyše 10.000 absolventov, ktorí sa uplatnili najmä v rôznych funkciách v železničnej a cestnej doprave," uviedol pre TASR riaditeľ SPŠD Peter Parimucha.

K absolventom školy patrí napríklad známy automobilový dizajnér Pavol Sajták, odborník na cestnú a mestskú dopravu a profesor Žilinskej univerzity Jozef Gnap, vedúci odboru dopravy Úradu Košického samosprávneho kraja (KSK) Ladislav Olexa či bývalý majster Slovenska a reprezentačný tréner v zjazde na horských bicykloch Daniel Sajták.

SPŠD je popri svojom zameraní osobitá aj vybavením. Bola prvou strednou školou v Košickom kraji, ktorá získala 3D tlačiareň, v súčasnosti má dve takéto zariadenia. Cenným je aj železničný simulátor s pultom elektrického rušňa radu 363, ktorý je prepojený s počítačom. Premietaný obraz tak študentom zobrazuje pohyb rušňa na vybranej trati reagujúc na ich obslužnú činnosť, ako je pridávanie výkonu, brzdenie a ďalšie úkony. "Možno si tak vlastne vyskúšať jazdu rušňovodiča. Je to akoby ste sedeli priamo v kabíne," priblížil študent v odbore elektrotechnika v doprave a telekomunikáciách Peter Káčer. Súčasťou tejto učebne je aj unikátny trenažér hnacieho vozidla – lokomotívy radu 182.

Škola má okrem tradičných učební aj zrekonštruované slaboprúdarské laboratórium, autolaboratórium s moderným autozdvihákom s možnosťou 3D geometrie či digitálny auto trenažér.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Nemecký protimonopolný úrad žiada Lufthansu o údaje o cenovej politike
<< predchádzajúci článok
Polícia objavila plavidlo s ôsmimi mŕtvymi telami, čln je vraj z KĽDR