Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

05. júla 2007

Košice chcú zápis historického jadra do svetového dedičstva



Archeologický prieskum a stavebné práce v okolí Kaplnky sv. Michala v historickej časti Košíc pokračujú podľa plánov. Taký bol záber kontrolného dňa za účasti košického primátora ...



Zdieľať

KOŠICE 5. júla (WEBNOVINY) - Archeologický prieskum a stavebné práce v okolí Kaplnky sv. Michala v historickej časti Košíc pokračujú podľa plánov. Taký bol záber kontrolného dňa za účasti košického primátora Františka Knapíka, ktorý sa uskutočnil v stredu. Práce by mali skončiť do sviatku sv. Michala - 29. septembra, vrátane osvetlenia južnej časti Dómu sv. Alžbety. Náklady presiahnu 13,5 milióna korún. O priebehu prác a význame tejto lokality v celomestskom kontexte v priestoroch Kaplnky sv. Michala informoval novinárov primátor František Knapík a archeológ Mário Bielich.

"Mesto venuje veľkú pozornosť archeologickému výskumu a rekonštrukciám, pretože práve najviac navštevované historické jadro Košíc určuje a vytvára atmosféru mesta, posilňuje jeho identitu a reprezentuje kultúrny potenciál. To všetko by malo zohrať svoju úlohu pri hľadaní argumentov pre zápis stredovekého košického mestského jadra do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO," povedal Knapík.
Kaplnka sv. Michala je jednou z najstarších sakrálnych stavieb v centre mesta a zasvätená je sprievodcovi duší na druhý svet - archanjelovi Michalovi. Najstarší písomný doklad ku kaplnke pochádza z roku 1452 a dnes predstavuje výnimočný architektonický klenot z obdobia gotiky.

Kaplnka veľkou stavebnou zmenou prešla v rokoch 1902 až 1904, keď zbúrali jej severnú a južnú prístavbu a do múrov objektu vsadili 18 náhrobných kameňov z Dómu sv. Alžbety a niekdajšieho priľahlého cintorína.

Súčasný archeologický prieskum v tejto lokalite odhalil zachovanú pôvodnú základovú konštrukciu schodov z pálených tehál, objavil sa vstup do krypty a určila sa poloha cintorínskeho múra na východnej strane. Archeológovia objavili aj niekoľko vzácnych nálezov stredovekej keramiky - fragmenty nádob a gotických pohárov, množstvo drobných predmetov - šperky, zvyšky textílií, bronzové kovania rakiev, kožené súčasti odevu, pracky z opaskov, technickú keramiku a zvyšky farebných omietok. Nálezy by po ošetrení a zadokumentovaní mali byť súčasťou verejnej prezentácie, o forme ktorej sa v týchto dňoch uvažuje.

SITA


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Placebo a Apollo 440 nenechali pevne na zemi stáť nikoho
<< predchádzajúci článok
Na Folklórnych slávnostiach pod Poľanou 1500 účinkujúcich